QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Ograniczenia w handlu konsumentom niestraszne

wykres


Mimo wprowadzenia częściowego zakazu handlu w niedziele, w marcu sprzedaż detaliczna wzrosła aż o 9,2 proc. Ostatnio tak silną zwyżkę zanotowano w styczniu ubiegłego roku, ale był to jedynie jednorazowy skok. Systematycznie z wyższą dynamiką sprzedaży mieliśmy do czynienia w okresie poprzedniego boomu gospodarczego z lat 2005-2008. Marcowe wyniki okazały się też dużo lepsze od prognoz, ekonomiści spodziewali się bowiem wzrostu o 8,1 proc. Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych, czyli skorygowanych o wpływ inflacji, była wyższa o 8,8 proc., co również oznacza znaczące przyspieszenie, w porównaniu do lutowej zwyżki o 7,7 proc.


Według szacunków Polskiej Izby Handlu sprzedaż detaliczna w sklepach małoformatowych o powierzchni do 300 m2, a więc tych, z których część pod pewnymi warunkami może prowadzić handel w niedziele, zwiększyła się w marcu o 9 proc., w porównaniu do marca ubiegłego roku. Niższa w tej kategorii sklepów sprzedaż niż w przypadku sprzedaży detalicznej ogółem świadczy o tym, że wbrew oczekiwaniom nie skorzystały one na ograniczeniach handlu, ale korzyści w ich przypadku mogą się pojawić wraz z rozszerzeniem zakazu na wszystkie niedziele. Z wyciąganiem bardziej ogólnych wniosków należy jednak poczekać, bowiem marcowa sprzedaż była wyższa w dużej mierze w związku ze wzmożonymi zakupami przed świętami, które przypadały w tym roku na pierwsze dni kwietnia.


Najmocniej w marcu wzrosła sprzedaż kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych (o 14,1 proc.), żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (o 13,8 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 13 proc.). W porównaniu do marca ubiegłego roku zmniejszyła się sprzedaż samochodów, która silny wzrost notowała w lutym (o 11 proc.).


Autor: Roman Przasnyski, Główny Analityk Gerda Broker


Źródło: Gerda Broker

23.04.2018


Tagi: gospodarka


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...