QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

USA ucieka strefie euro

wykres


Wstępne indeksy PMI ze strefy euro i USA za kwiecień (publikacja dziś) powinny pokazać kontynuację relatywnej siły amerykańskich wskaźników makro względem strefy euro. Po 3 miesiącach spadku PMI w strefie euro, jego kolejne obniżenie może pogorszyć nastroje i wzmocnić narrację, że gospodarka strefy euro minęła punkt zwrotny w cyklu, na co wskazał w piątek M. Draghi.


Wynik decyzyjnego posiedzenia EBC w czwartek zapewne uwzględni serię rozczarowujących danych. Przewidujemy, że EBC utrzyma ostrożną postawę i co najmniej do czerwca zaczeka z komunikowaniem zmian dot. QE. Dla oczekiwań co do przyszłej polityki EBC kluczowe znaczenie będzie miała ocena na ile trwałe jest osłabienie koniunktury widoczne w 1q18. W cieniu EBC będą decyzje MNB we wtorek (oczekujemy utrzymania ultra-luźnej polityki) i Riksbanku w czwartek (wg nas możliwe jest opóźnienie wskazywanej w przyszłości podwyżki stóp).


Publikowane dziś krajowe dane o sprzedaży detalicznej za marzec (PKO: 9,1% r/r, kons. 7,4% r/r) potwierdzą wg nas stabilną siłę wzrostu popytu konsumpcyjnego. Uważamy, że negatywy skutek częściowego zakazu handlu w niedzielę był zniwelowany przez pozytywny efekt Wielkanocy.


Przegląd wydarzeń:

  • Wypowiedzi członków RPP potwierdziły, że podwyżka stóp w najbliższych kwartałach jest bardzo mało prawdopodobna. G. Ancyparowicz oceniła, że stopy NBP nie powinny być zmieniane w horyzoncie projekcji, a R. Sura, że z całą pewnością nie w najbliższych 12 miesiącach.
  • Syntetyczny wskaźnik koniunktury GUS spadł w kwietniu do 108,2 z 110,4 w marcu, ale był wyraźnie wyższy niż przed rokiem. Pogorszyły się oceny we wszystkich głównych gałęziach gospodarki (przemysł, budownictwo, handel det. i usługi). Wśród barier działalności utrzymało się wysokie znaczenie niedoboru pracowników. To ten czynnik mógł się przyczynić do najsłabszych od pół roku prognoz zatrudnienia w budownictwie. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle i budownictwie wynosi 82,8% i jest wyższe niż przed rokiem, potwierdzając potrzebę podjęcia aktywności inwestycyjnej.
  • Sentyment konsumentów w strefie euro poprawił się w kwietniu. Jest pozytywny już 5. miesiąc z rzędu i wyraźnie kontrastuje ze słabnącymi nastrojami firm. Poprawa sytuacji na rynku pracy i dobre nastroje gosp. dom. są solidną bazą dla konsumpcji, która powinna stabilizować wzrost PKB w strefie euro.

Źródło: PKO Bank Polski

23.04.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Znamy już najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia oddane do użytku w 2017 roku...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

SPOTKANIA BIZNESOWE

KINNARPS - MEBLE

foto

Kinnarps Polska uruchamia wyprzedaż mebli biurowych poprzez sklep internetowy...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...