QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

USA ucieka strefie euro

wykres


Wstępne indeksy PMI ze strefy euro i USA za kwiecień (publikacja dziś) powinny pokazać kontynuację relatywnej siły amerykańskich wskaźników makro względem strefy euro. Po 3 miesiącach spadku PMI w strefie euro, jego kolejne obniżenie może pogorszyć nastroje i wzmocnić narrację, że gospodarka strefy euro minęła punkt zwrotny w cyklu, na co wskazał w piątek M. Draghi.


Wynik decyzyjnego posiedzenia EBC w czwartek zapewne uwzględni serię rozczarowujących danych. Przewidujemy, że EBC utrzyma ostrożną postawę i co najmniej do czerwca zaczeka z komunikowaniem zmian dot. QE. Dla oczekiwań co do przyszłej polityki EBC kluczowe znaczenie będzie miała ocena na ile trwałe jest osłabienie koniunktury widoczne w 1q18. W cieniu EBC będą decyzje MNB we wtorek (oczekujemy utrzymania ultra-luźnej polityki) i Riksbanku w czwartek (wg nas możliwe jest opóźnienie wskazywanej w przyszłości podwyżki stóp).


Publikowane dziś krajowe dane o sprzedaży detalicznej za marzec (PKO: 9,1% r/r, kons. 7,4% r/r) potwierdzą wg nas stabilną siłę wzrostu popytu konsumpcyjnego. Uważamy, że negatywy skutek częściowego zakazu handlu w niedzielę był zniwelowany przez pozytywny efekt Wielkanocy.


Przegląd wydarzeń:

  • Wypowiedzi członków RPP potwierdziły, że podwyżka stóp w najbliższych kwartałach jest bardzo mało prawdopodobna. G. Ancyparowicz oceniła, że stopy NBP nie powinny być zmieniane w horyzoncie projekcji, a R. Sura, że z całą pewnością nie w najbliższych 12 miesiącach.
  • Syntetyczny wskaźnik koniunktury GUS spadł w kwietniu do 108,2 z 110,4 w marcu, ale był wyraźnie wyższy niż przed rokiem. Pogorszyły się oceny we wszystkich głównych gałęziach gospodarki (przemysł, budownictwo, handel det. i usługi). Wśród barier działalności utrzymało się wysokie znaczenie niedoboru pracowników. To ten czynnik mógł się przyczynić do najsłabszych od pół roku prognoz zatrudnienia w budownictwie. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle i budownictwie wynosi 82,8% i jest wyższe niż przed rokiem, potwierdzając potrzebę podjęcia aktywności inwestycyjnej.
  • Sentyment konsumentów w strefie euro poprawił się w kwietniu. Jest pozytywny już 5. miesiąc z rzędu i wyraźnie kontrastuje ze słabnącymi nastrojami firm. Poprawa sytuacji na rynku pracy i dobre nastroje gosp. dom. są solidną bazą dla konsumpcji, która powinna stabilizować wzrost PKB w strefie euro.

Źródło: PKO Bank Polski

23.04.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE