QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Warszawa w kierunku Smart City

wykres


W odpowiedzi na rosnące potrzeby mieszkańców oraz konieczność racjonalnego zarządzania miastem Warszawa zmienia szybko swoje oblicze, stając się na naszych oczach miastem inteligentnym, czyli smart. Eksperci Knight Frank przyjrzeli się pod tym kątem stolicy polski w najnowszym opracowaniu „Warszawa w kierunku Smart City”, które powstało pod patronatem honorowym Prezydenta m. st. Warszawy.


Warszawa w kierunku Smart City


Miastem inteligentnym nazywamy dziś miasto, które poza wdrażaniem idei zrównoważonego rozwoju charakteryzuje się dbałością o wartości społeczne, gospodarcze i środowisko. Wszystko przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, które wzajemnie się przenikają. Kluczowe obszary będące podstawą idei Smart City to inteligentne zarządzanie miastem, rozwój kapitału ludzkiego, poprawa jakości życia mieszkańców, dbałość o środowisko, inteligentne budownictwo oraz zrównoważony rozwój gospodarki i infrastruktury przy użyciu urządzeń mobilnych.


Przyjmując powyższe kryteria, eksperci Knight Frank wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta wzięli pod lupę Warszawę. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wprowadzonym w ostatnich latach w stolicy, miasto staję się dziś bardziej przyjazne mieszkańcom.


- Miasto określane mianem Smart City to miasto, które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) i inne innowacyjne narzędzia, aby podnosić jakość życia mieszkańców, jednocześnie włączając swoich obywateli w procesy decyzyjne. To także władze publiczne sprawnie korzystające z nowych technologii w ramach strategicznego zarządzania miastem – powiedziała Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku Knight Frank.


- Inteligentne miasto wykorzystuje nowe technologie w stopniu maksymalnym do realizacji celów społecznych poprzez promowanie spójności społecznej i zrównoważonego rozwoju. Zakładam, że w długim terminie wdrażane dziś inicjatywy z zakresu Smart City pozwolą na zarządzanie miastami w czasie rzeczywistym i umożliwią w pełni elastyczne dostosowanie się do zmieniających wymogów w zakresie usług publicznych – zauważa James Roberts, Chief Economist, Knight Frank w Londynie.


W Warszawie działa obecnie jedna z największych sieci rowerów miejskich w Europie o nazwie Veturilo. W 2017 r. wprowadzono również usługę car-sharing. W połączeniu z bogatą ofertą aplikacji mobilnych ułatwiających pasażerom komunikacji miejskiej korzystanie z transportu publicznego, stolica Polski oferuje dziś rozbudowany system komunikacyjny. Dodatkowo, w Warszawie jeździ obecnie 140 elektrobusów. Rozpoczęto też prace na pilotażowym projektem VaVeL, czyli platformy integrującej i analizującej dane z transportu zbiorowego oraz systemu rowerów Veturilo. Wśród innych projektów realizujących założenia miasta inteligentnego znajduje się Inteligentna Sieć Ciepłownicza – największa w Unii Europejskiej.


Inteligentne miasto to również inteligentna gospodarka, a w Warszawie nie brakuje dziś inkubatorów przedsiębiorczości. W ostatnich latach na mapie Warszawy przybyło akceleratorów przedsiębiorczości wspieranych już nie tylko przez ośrodki naukowe, ale przez największe globalne korporacje. Inkubator Przedsiębiorczości Google, The Heart Warsaw, HubHub to tylko niektóre ośrodki wsparcia młodych firm i start-upów działających na terenie Warszawy. Z udziałem miasta powstało również Centrum Przedsiębiorczości Smolna i Centrum Kreatywności Targowa oraz Centrum Promocji Gospodarczej ZODIAK. Warszawski budżet partycypacyjny to rozwijane od kilku lat narzędzie wspierające zaangażowanie społeczności w kształtowanie rozwoju Warszawy. Pozwala na włączenie obywateli w proces współdecydowania o wydatkach miasta. Warszawski budżet partycypacyjny od 2015 roku opiera się o aplikację umożliwiającą mieszkańcom zgłaszanie inicjatyw i pożądanych w mieście działań.


Jednym z kluczowych dla Warszawy projektów jest dziś Strategia rozwoju #Warszawa2030, powstała w procesie konsultacji społecznych. Nowa strategia dla miasta odnosi się do kluczowych dla koncepcji Smart City kwestii, czyli do roli partycypacji społecznej, współdecydowania o mieście, rozwoju twórczego potencjału, generowania innowacji i kreatywnego odpowiadania na wyzwania.


Inteligentne miasto to także przyjazne miejsca pracy, czyli inteligentne biurowce. Idea miast inteligentnych nie mogłaby rozwijać się bez udziału deweloperów i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Pytanie czy są gotowi podjąć wyzwanie, jakim jest kształtowanie budynków jako wielofunkcyjnych elementów inteligentnej infrastruktury miejskiej odpowiadających na zmienne potrzeby środowiska zewnętrznego i wewnętrznego.


- Budynki smart to z jednej strony inteligentne technologie, ekologia i zrównoważony rozwój, a z drugiej - biura dostosowujące się do coraz bardziej zróżnicowanych potrzeb pracowników. Istotnym elementem stają się również wszelkiego rodzaju udogodnienia dla najemców oraz bogata oferta akcji promocyjno-edukacyjnych. Nowoczesne budynki tworzą symbiozę ze środowiskiem naturalnym, jak również szeroko pojętym otoczeniem – powiedziała Magdalena Oksańska, Dyrektor Działu Property Management Compliance, Knight Frank.


Prezentacja raportu „Warszawa w kierunku Smart City” odbyła się 19 kwietnia 2018 r. w Warszawie.


Więcej informacji w raporcie w wersji angielskiej: Warszawa w kierunku Smart City


Źródło: Knight Frank

20.04.2018


Tagi: Warszawa, smartcity, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

TARGI EXPO