QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wzrosty cen ropy naftowej

Paweł Grubiak

Bieżący tydzień na rynkach surowcowych przynosi wiele emocji. Nie inaczej jest na rynku ropy naftowej, gdzie przełom nastąpił w środę wraz z dynamicznym wybiciem notowań tego surowca w górę. Cena ropy Brent podczas tej sesji poszybowała w górę o ok. 2,7% do poziomu 74 USD za baryłkę. Jeszcze większa była zwyżka cen ropy WTI, która wyniosła 3% i doprowadziła notowania do okolic 68,50 USD za baryłkę. Co ważne, ruch ten nastąpił po kilku dniach konsolidacji.


Z pewnością zwyżkom cen ropy naftowej, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, sprzyjały dane dotyczące spadku zapasów ropy w USA. Departament Energii podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych spadły o 1,1 mln baryłek. Dodatkowo, w tym samym raporcie podano, że w analogicznym czasie zapasy benzyny zniżkowały o 3 mln baryłek, a zapasy destylatów spadły o 3,1 mln baryłek.


Dane dotyczące zapasów w USA znajdowały się jednak na drugim planie. Kluczowy wpływ na wzrost cen ropy naftowej miały informacje o dalszych zwyżkach cen eksportowych ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej. Według doniesień międzynarodowych mediów, ten największy i najważniejszy członek OPEC celuje w to, by ceny ropy naftowej na globalnym rynku znajdowały się w okolicach 80 USD, a nawet 100 USD za baryłkę. O ile trzycyfrowe wartości na razie wydają się mało realne do realizacji w kolejnych tygodniach, to poziom 80 USD za baryłkę wydaje się być w zasięgu ręki, zwłaszcza po środowym dynamicznym wybiciu notowań ropy naftowej w górę.


wykres


Osobną kwestią pozostaje to, czy jest to poziom, który mógłby zostać utrzymany na dłużej. Arabia Saudyjska (wraz z całym OPEC) deklaruje chęć kontynuacji współpracy z Rosją w zakresie limitowania produkcji ropy naftowej, i to nie tylko w tym roku, lecz także w kolejnych latach. Siłą kontrującą OPEC pozostają jednak Stany Zjednoczone, które systematycznie zwiększają wydobycie „czarnego złota”, zwłaszcza ze skał łupkowych. USA zapowiadają dalszy wzrost produkcji i eksportu ropy naftowej.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

19.04.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE