QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wzrosty cen ropy naftowej

Paweł Grubiak

Bieżący tydzień na rynkach surowcowych przynosi wiele emocji. Nie inaczej jest na rynku ropy naftowej, gdzie przełom nastąpił w środę wraz z dynamicznym wybiciem notowań tego surowca w górę. Cena ropy Brent podczas tej sesji poszybowała w górę o ok. 2,7% do poziomu 74 USD za baryłkę. Jeszcze większa była zwyżka cen ropy WTI, która wyniosła 3% i doprowadziła notowania do okolic 68,50 USD za baryłkę. Co ważne, ruch ten nastąpił po kilku dniach konsolidacji.


Z pewnością zwyżkom cen ropy naftowej, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, sprzyjały dane dotyczące spadku zapasów ropy w USA. Departament Energii podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych spadły o 1,1 mln baryłek. Dodatkowo, w tym samym raporcie podano, że w analogicznym czasie zapasy benzyny zniżkowały o 3 mln baryłek, a zapasy destylatów spadły o 3,1 mln baryłek.


Dane dotyczące zapasów w USA znajdowały się jednak na drugim planie. Kluczowy wpływ na wzrost cen ropy naftowej miały informacje o dalszych zwyżkach cen eksportowych ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej. Według doniesień międzynarodowych mediów, ten największy i najważniejszy członek OPEC celuje w to, by ceny ropy naftowej na globalnym rynku znajdowały się w okolicach 80 USD, a nawet 100 USD za baryłkę. O ile trzycyfrowe wartości na razie wydają się mało realne do realizacji w kolejnych tygodniach, to poziom 80 USD za baryłkę wydaje się być w zasięgu ręki, zwłaszcza po środowym dynamicznym wybiciu notowań ropy naftowej w górę.


wykres


Osobną kwestią pozostaje to, czy jest to poziom, który mógłby zostać utrzymany na dłużej. Arabia Saudyjska (wraz z całym OPEC) deklaruje chęć kontynuacji współpracy z Rosją w zakresie limitowania produkcji ropy naftowej, i to nie tylko w tym roku, lecz także w kolejnych latach. Siłą kontrującą OPEC pozostają jednak Stany Zjednoczone, które systematycznie zwiększają wydobycie „czarnego złota”, zwłaszcza ze skał łupkowych. USA zapowiadają dalszy wzrost produkcji i eksportu ropy naftowej.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

19.04.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Znamy już najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia oddane do użytku w 2017 roku...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

SPOTKANIA BIZNESOWE

KINNARPS - MEBLE

foto

Kinnarps Polska uruchamia wyprzedaż mebli biurowych poprzez sklep internetowy...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...