QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Deficyt w Polsce poniżej 1% PKB

wykres


Marcowe wyniki przemysłu i budownictwa w dużej mierze odzwierciedlać będą mniej korzystny niż przed rokiem układ kalendarza. W konsekwencji spodziewamy się, że produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 3,0% r/r (kons: 4,0% r/r), a budowlana o 16,7% r/r (kons: 17,6% r/r).


Krajowe dane o cenach producentów w marcu potwierdzą brak oznak presji inflacyjnej: inflacja PPI wyniosła wg naszych szacunków 0,0% r/r (kons: 0,1% r/r; poprzednio: -0,2% r/r).


Mimo sprzyjających finansom gospodarstw domowych spadającej inflacji (wczorajsze dane pokazały, że infl. CPI jest najniższa od roku odzwierciedlając m.in. umocnienie funta) i coraz silniejszego wzrostu płac, marcowe wyniki sprzedaży detalicznej w Wlk. Brytanii mogą rozczarować, dając kolejny argument przeciwko cyklowi zacieśniania pol. pieniężnej przez BoE.


Przegląd wydarzeń:

  • Polski rynek pracy kontynuuje solidny wzrost bez wyraźnych oznak przegrzania
  • Według doniesień Dziennika Gazety Prawnej w aktualizacji programu konwergencji rząd oczekuje utrzymania dynamiki PKB w kolejnych latach lekko powyżej 3,5% r/r; wzrostu deficytu sekt. fin. publ. w 2018 do 2,1% PKB, a następnie jego sukcesywnego spadku do 0,7% PKB w 2021 i dalszego ograniczania długu publicznego docelowo do 46% PKB w 2021. APK ma zakładać odmrożenie płac w sektorze budżetowym w 2019 (wzrost funduszu płac o 2,3%), utrzymanie obecnych stawek VAT, wprowadzenie PPK oraz utrzymanie tzw. „trzydziestokrotności” (limit składek na ubezp. emeryt. i rent.).
  • W opublikowanej wczoraj Beżowej Księdze Fed optymistycznie ocenia perspektywy amerykańskiej gospodarki, ale dużą uwagę zwraca na niepewność związaną z polityką celną. Temat ceł na stal i aluminium przewija się w każdym z regionów USA, a ich wpływ na działalność firm został generalnie oceniony negatywnie (podnoszą koszty produkcji przy braku możliwości ich pełnego przerzucenia na ceny wyrobów końcowych).
  • Nieco słabsze od oczekiwań i wstępnego odczytu dane inflacyjne za marzec ze strefy euro (inflacja HICP: 1,3% r/r, inflacja bazowa: 1,0% r/r) potwierdzają, że presja inflacyjna pozostaje umiarkowana, co wspierać będzie utrzymywanie gołębiej retoryki przez EBC.
  • EURCHF zbliżył się do poziomu ze stycznia 2015 (wykres), sprzed uwolnienia przez SNB kursu franka (1,20). W relacji do złotego frank był wczoraj najsłabszy od 40 miesięcy (wczorajszy fixing NBP: 3,4805).

Źródło: PKO Bank Polski

19.04.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE