QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

S&P pozytywnie o ratingu Polski

wykres


W tym tygodniu rynkowe nastroje w dużo większym stopniu niż publikacje danych makro determinować będą: geopolityka (po ataku odwetowym USA w Syrii zapowiedziano nałożenie dalszych sankcji na Rosję) i kolejne publikacje wyników amerykańskich spółek giełdowych (m.in. Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley), które mierzyć się będą z optymistycznymi oczekiwaniami.


Kluczowe publikacje ze świata to kolejne, najprawdopodobniej nadal słabnące, odczyty indeksów koniunktury w Europie (we wt. ZEW, w pt. koniunktura konsumencka), a także marcowe wyniki sprzedaży detalicznej (dziś) i produkcji przemysłowej w USA (wt.). Po trzech miesiącach spadków oczekiwany jest powrót sprzedaży detalicznej do wzrostów, chociaż jego skalę ograniczać będą m.in. spadki cen paliw. Wyniki produkcji przemysłowej wspierać powinien wzrost produkcji energii, który neutralizować może przetwórstwo (bardzo wysoka baza z lutego). Dla oczekiwań co do dalszych decyzji Fed istotniejszy od danych może być obraz gospodarki przedstawiony w Beżowej Księdze (śr.) i liczne publiczne wystąpienia członków FOMC.


Na krajowym podwórku, oprócz dzisiejszego odczytu inflacji bazowej (PKOe: 0,7% r/r), poznamy dane z krajowego rynku pracy (śr.) oraz wyniki przemysłu i budownictwa (czw.). Obciążone negatywnymi efektami kalendarzowymi odczyty wpiszą się w wymowę niskich danych inflacyjnych potencjalnie prowadząc do dalszego spadku wiary w możliwość podwyżek stóp procentowych w Polsce.


Przegląd wydarzeń:

  • Solidny wzrost gospodarczy i poprawa kondycji sekt. finansów publicznych skłoniły S&P do podwyższenia perspektywy polskiego ratingu do pozytywnej. Rosną szanse na rewizję w górę ratingu, co powinno wspierać sentyment do polskich aktywów.
  • GUS nie zrewidował danych o inflacji CPI za marzec (1,3% r/r). Głównym źródłem jej spadku było wyhamowanie inflacji bazowej.
  • W ujęciu 12-miesięcznym saldo rachunku obrotów bieżących spadło w lutym do 0,0% PKB z 0,2% PKB w po styczniu.
  • Premier M.Morawiecki zapowiedział obniżenie podatku CIT z 15% do 9% dla małych i średnich firm oraz obniżenie składek ZUS dla firm o najniższych przychodach. Jednocześnie zapowiedziano wprowadzenie nowego podatku dla galerii handlowych i dużych biurowców.

Źródło: PKO Bank Polski

16.04.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...