QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Nowe inwestycje we Wrocławiu. Czy czekają nas kolejne rekordy?

wykres

fot. Mateusz Gzik


Dynamika rozwoju rynku nieruchomości we Wrocławiu zadziwia z każdym kolejnym kwartałem. Według danych NBP w ciągu ostatnich 10 lat powstało we Wrocławiu 50 tys. nowych mieszkań. Czy istnieje możliwość, aby w najbliższym czasie coś się pod tym względem zmieniło?


Wrocław jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. Chodzi tu nie tylko o nowe, duże inwestycje mieszkaniowe. To także inne elementy rynku pierwotnego jak domy jednorodzinne czy szeregówki oraz oczywiście rosnąca liczba nowych inwestycji komercyjnych. One powstają główne w ścisłym centrum miasta, jednak coraz popularniejsze staje się też otoczenie ulicy Legnickiej. Rynek komercyjny jest istotnym czynnikiem wspierających także spadek bezrobocia, które i tak jest już na Dolnym Śląsku rekordowo niskie i wynosi 6 procent.


Nadchodzi koniec nieruchomościowej hossy?

Czy w odniesieniu do rynku pierwotnego należy spodziewać się jakiegokolwiek ochłodzenia koniunktury w najbliższym czasie? Na to pytanie odpowiedź nie jest jednoznaczna. W bliższej perspektywie jest to mało prawdopodobne. Deweloperzy, którzy zdominowali wrocławski rynek, posiadają wciąż bogate banki ziemi, na których realizują lub będą w najbliższym czasie realizować duże i bardzo duże przedsięwzięcia. Jako przykład można tu podać choćby tereny dawnego browaru, na którym sporych rozmiarów inwestycję realizuje spółka Archicom czy tereny dawnego Portu Popowice, gdzie wspólnie ze spółką Rank Progress równie duży projekt szykuje Vantage Development. Takich przykładów można wymienić jeszcze sporo.


Jest i jednak druga strona medalu, która sugeruje, że w nieco dłuższej perspektywie dynamika przede wszystkim sprzedaży nowych mieszkań będzie niższa, niż ma to miejsce dziś. Złożą się na to dwa podstawowe czynniki - nasycenie rynku oraz rosnące ceny nowych lokali.


Wzrost cen nieunikniony

Pierwszy czynnik był już jakiś czas temu stosunkowo łatwy do przewidzenia. Liczba gruntów, na których deweloperzy mogą realizować kolejne inwestycje we Wrocławiu, jest ograniczona. Wśród klientów widać też ewidentną zmianę jeśli chodzi o wybór konkretnej lokalizacji. Coraz częściej decydują oni na mieszkanie w bliższej odległości od ścisłego centrum albo nawet w samym centrum, mając świadomość, że dom czy szeregówka poza miastem to znacznie wyższe koszty eksploatacji oraz spore wyzwanie komunikacyjne.


Drugi czynnik, który z pewnością osłabi popyt na nowe mieszkania, to rosnące ceny oferowanych produktów. Zjawisko to również związane jest ze spadającą dostępnością gruntów - deweloperzy za ich zakup muszą płacić coraz większe kwoty. Dodatkowo dochodzi presja ze strony rynku pracy - spadająca liczba dostępnych specjalistów powoduje, że coraz więcej płacić trzeba generalnym wykonawcom. Deweloperzy rosnące koszty gdzieś muszą dyskontować i przeniesienie części z nich na ostateczną cenę mieszkania jest czymś nieuniknionym.


- Rynek nieruchomości we Wrocławiu znalazł się w bardzo interesującej sytuacji. Z jednej strony jest to wysoka skala popytu i radząca sobie z presją strona podażowa - analizuje Michał Jedynak, członek zarządu wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz Grupy Deweloperskiej Scandi Home.


- Jednak biorąc pod uwagę wyzwania, przed jakimi stają deweloperzy, wzrost cen nieruchomości, szczególnie na rynku pierwotnym, nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem - dodaje Michał Jedynak.


Perspektywa dla sektora nieruchomości na najbliższe miesiące pozostaje stabilna i rysuje się raczej korzystnie. Oprócz czynników związanych z rosnącą gospodarką ważne są też warunki kredytowania zakupu nieruchomości. Rekordowo niskie stopy procentowe wspierają sprzedaż pożyczek hipotecznych. Tylko w IV kwartale 2017 roku wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniosła 10,7 mld zł. Była ona co prawa niższa o 9,7% wobec wielkości z poprzedniego kwartału, ale za to wyższa o 10,3% względem IV kwartału 2016 r. W skali roku kredyt był też dodatkowo wyższy zarówno wartościowo, jak i liczbowo.


Źródło: Scandi Home

15.04.2018


Tagi: rynek nieruchomości, Wrocław


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE