QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Ważny sprawdzian wiarygodności Polski. Będzie pozytywne zaskoczenie?

wykres


Polska gospodarka rozwija się szybciej od oczekiwań, rosną inwestycje, jest większa ściągalność podatków i spada dług zagraniczny. To jednak może nie wystarczyć, by przekonać do awansu Polski w rankingu amerykańskiej agencji S&P - wynika z prognoz ekonomistów. Decyzja zapadnie w najbliższych godzinach.


Przed rządem kolejny ważny sprawdzian. Jedna z trzech największych na świecie agencji ratingowych oceni w piątek wiarygodność kredytową naszego kraju. Standard & Poor's (S&P) do tej pory była najostrzejszym recenzentem działań polskich władz, ale tym razem ewentualne zaskoczenie powinno być raczej w pozytywnym tonie.


Przypomnijmy, że to S&P w połowie stycznia 2016 roku niespodziewanie ścięła rating, nadając Polsce ósmą ocenę w 22-stopniowej skali. Stopień wyżej plasuje nas agencja Fitch, a o dwa poziomy wyżej jesteśmy w rankingu Moody's.


Czemu ocena ta jest tak istotna? To przede wszystkim wyznacznik dla inwestorów zagranicznych, mówiący im, jak duże ryzyko wiąże się z inwestycjami w Polsce. Im ocena wyższa, tym mniejsze ryzyko i lepsza pozycja konkurencyjna kraju. Ratingi są też m.in. bazą do ustalania kosztu pożyczanych przez rząd pieniędzy.


Nadzieję na to dał opublikowany w tym tygodniu komentarz analityków agencji, którzy podwyższyli prognozy wzrostu gospodarczego Polski. I to dosyć wyraźnie. W tym roku PKB ma wzrosnąć o 4,5 proc. wobec wcześniej szacowanych 3,8 proc. Kolejnym pozytywem było obniżenie prognoz dotyczących długu.


Mimo ciepłych słów na temat potencjału polskiej gospodarki, nie ma szans na awans w hierarchii krajów. W ten sposób jednoznacznie wypowiadają się wszyscy ekonomiści. Nieco wątpliwości pojawia się dopiero w kontekście zmiany perspektywy ratingu. To rodzaj zapowiedzi możliwych kolejnych ruchów. Gdy perspektywa jest "pozytywna", można się spodziewać podwyżki oceny i odwrotnie przy perspektywie "negatywnej". Obecnie perspektywa ratingu Polski jest "stabilna".


Eksperci, spodziewający się podwyżki perspektywy do "pozytywnej", są jednak w zdecydowanej mniejszości. Do tego grona należą m.in. ekonomiści mBanku.


- W stosunku do tego co agencja S&P mówiła pół czy rok temu mamy wyższy wzrost gospodarczy, odbicie w inwestycjach i nadwyżkę na rachunku bieżącym. Do tego w ostatnim czasie wydarzyło się sporo pozytywnych zmian strukturalnych, jeśli chodzi o równowagę zewnętrzną - podkreśla Piotr Bartkiewicz, ekonomista mBanku.


Ekspert wskazuje również na spadające zadłużenie zagraniczne, które przez agencje ratingowe jest bardzo uważnie obserwowane. Dodaje także coraz lepsze wskaźniki fiskalne Polski, które też nie powinny być ignorowane.


Autor: Damian Słomski


Źródło: money.pl

13.04.2018


Tagi: rating Polski, gospodarka


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...