QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Kopalnia Jan Karski. Ministerstwo ma zarzuty do Australijczyków. Ci uważają, że to kuriozum

wykres


Ministerstwo Ochrony Środowiska jest pewne swego. Australijczycy nie mają według urzędników prawa pierwszeństwa do całego złoża węgla w pobliżu Lublina i nie dostaną umowy użytkowania. To mogłoby się skończyć odebraniem koncesji. Inwestor twierdzi, że argumenty urzędników są co najmniej zadziwiające.


Ministerstwo już w lipcu ubiegłego roku krytycznie oceniało prace przygotowawcze prowadzone przez australijską spółkę Prairie Mining przy projekcie kopalni Jan Karski. Zarzucało między innymi opóźnienia.


W kwietniu 2018 r. w przewidzianym prawem terminie nie podpisało umowy użytkowania górniczego terenu i twierdzi, że nie ma zamiaru tego zrobić, bo sprawa jest oczywista. Spółka też jest całkowicie pewna swoich racji i zwróciła się do sądu. Sąd cywilny może prawnie wymusić zawarcie umowy użytkowania górniczego w miejsce decyzji ministerstwa, a poza tym samo wniesienie sprawy uniemożliwia przyznanie koncesji innemu podmiotowi.


Urzędnicy informują, że PD Co Sp. z o.o., spółka zależna od Prairie Mining, chciała użytkować całe złoże „Lublin”, choć zbadała tylko jego część.


- Aby zawrzeć umowę użytkowania górniczego z tzw. prawem pierwszeństwa, w ciągu trzech miesięcy od zgłoszenia roszczenia muszą zostać spełnione wszystkie wymagania zawarte w prawie geologicznym i górniczym. Przede wszystkim musi dojść do rozpoznania i udokumentowania złoża kopaliny w stopniu umożliwiającym sporządzenie projektu zagospodarowania złoża - informują urzędnicy ministerstwa.


Jak podają, złoże "Lublin", do którego prawa pierwszeństwa chce spółka PD Co Sp. z. o.o. (zależna od Prairie Mining), utworzono z już istniejących, rozpoznanych i udokumentowanych na koszt Skarbu Państwa złóż w stopniu umożliwiającym sporządzenie projektu zagospodarowania.


- Spółka nie dokonała rozpoznania całego złoża w stopniu umożliwiającym sporządzenie projektu jego zagospodarowania. Stało się tak, gdyż w części było już ono uprzednio udokumentowane. Zatem brak było podstaw do powoływania się na prawo pierwszeństwa w odniesieniu do całego złoża "Lublin" - informują urzędnicy.


Ministerstwo przed upływem terminu chciało od spółki wskazania współrzędnych obszarów rozpoznanych przez samą PD Co Sp. z. o.o. Ta ich nie podała, podtrzymując roszczenie odnośnie do całego złoża "Lublin" - informują urzędnicy.


Spółka ma ten temat całkowicie odmienne zdanie. Według jej przedstawiciela praktyka, żeby przydzielać decyzję dla kawałka złoża, to byłoby jakieś historyczne novum. Badania owszem były przez państwo robione na złożu „Lublin” i to na przestrzeni kilkudziesięciu lat, ale tak się działo i na innych złożach, nie tylko węgla. To normalna praktyka, że inwestor kupuje informację geologiczną od państwa, a potem wykonuje własne odwierty w celu lepszego rozpoznania złóż.


- Sąsiadująca z nami Bogdanka przy złożu „Ostrów” po jednym odwiercie dostała koncesję na całe złoże - podaje przedstawiciel spółki. Prairie Mining zrobiła pięć odwiertów, które pozwoliły na dokładniejszą ocenę i podniesienie wartości złoża.


Okazało się ono mniej zasiarczone, niż wcześniej oceniano. Jakość węgla z kopalni Jan Karski ma być konkurencyjna w porównaniu z produktami dostarczanymi na rynek europejski z Kolumbii i Rosji, które zaspokajają obecnie około 60 proc. zapotrzebowania Europy na węgiel energetyczny. Do tego można się spodziewać dużych pokładów wysokiej jakości węgla koksowego typu 34 (tzw. półkoksowy), który w Polsce wydobywa JSW.


Kopalnia ma wydobywać około 8 mln ton węgla rocznie najbardziej efektywną metodą ścianową - dla porównania sąsiednia Bogdanka wydobywa podobnymi metodami ponad 9 mln ton.


Firma powołuje się na decyzje m.in. głównego geologa kraju Mariusza Jędryska i na dotychczasowe decyzje organów państwa, w tym sądów, które były dla spółki pozytywne.


Autor: Jacek Frączyk


Źródło: money.pl

13.04.2018


Tagi: kopalnia Jan Karski, Prairie Mining


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...