QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Lira w odwrocie. Dolar zatrzymał spadki

foto

Prezydent USA po raz kolejny pokazał jak jego wypowiedzi są istotne dla rynków. Inwestorzy coraz bardziej ufają polskim obligacjom. Turecka lira wciąż spada.


Trump straszy rynki

Prezydent USA po raz kolejny udowadnia, że to nie bankierzy centralni są najważniejszymi osobami dla gospodarki światowej. Wczorajsze wypowiedzi o zaostrzeniu kursu względem Rosji i potencjalnym ataku na Syrię są tego doskonałym dowodem. Inwestorzy słysząc te deklaracje szybko zaczęli zamykać ryzykowne pozycje. W dół poszły główne amerykańskie indeksy giełdowe oraz złoto. Co ciekawe deklaracja ta wzmocniła dolara. Z drugiej strony w ciągu ostatnich 5 dni amerykańska waluta straciła względem euro 1,5 centa zatem mowa na razie dopiero o realizacji zysków a nie trwałym odwróceniu trendów. W umacnianiu dolara pomogły jednak stenogramy z wczorajszego posiedzenia FED oraz zgodne z oczekiwaniami dane na temat inflacji w amerykańskiej gospodarce.


Dobre dane z Polski

Rentowność polskich obligacji po raz pierwszy od końca 2016 roku spadła poniżej 3%. Co to realnie oznacza? Inwestorzy są skłonni trzymać polskie 10 letnie obligacje zarabiając na tym mniej niż 3% w skali roku. Oznacza to, że będziemy wstanie taniej się kredytować niż dotychczas. Jak duża jest to zmiana względem ostatnich lat. Najniższe poziomy widzieliśmy na początku roku 2015 kiedy to udało się osiągnąć okolice 2%. Potem rynki wystraszyły się niepewności politycznej windując stawkę do około 3,8% na początku 2017 roku.


Problemy tureckiej liry

Po ostatnich zmianach politycznych w Turcji zaufanie inwestorów wyraźnie spadło. Efektem tego było wycofywanie się z tego kraju kapitału. To z kolei spowodowało problemy gospodarcze. Nie bez znaczenia jest przejęcie kontroli przez ekipę rządzącą nad wieloma aspektami życia gospodarczego. Dobrym przykładem jest np. bank centralny. W kraju na tym poziomie rozwoju gospodarczego inflacja wynosząca powyżej 10% powinna być ważnym sygnałem alarmowym. Ze względu na naciski polityczne nie ma jednak możliwości podniesienia stóp procentowych. Następne posiedzenie banku ma się odbyć za dwa tygodnie. Jeżeli pod koniec kwietnia dojdzie do podwyżki stóp powinniśmy zobaczyć przynajmniej spowolnienie trendu osłabiającego lirę. Od początku roku lira staniała z 92 do 82 groszy. Warto wspomnieć, że jeszcze na początku 2016 roku kosztowała prawie 1,40 zł. Jeżeli do niej nie dojdzie najprawdopodobniej zobaczymy kolejne minima.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

13:30 - Strefa Euro - protokół z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego,

14:30 -USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

12.04.2018


Tagi: waluty, złoty, euro, rynki finansowe, dane makroekonomiczne, gospodarka


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...