QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Cena ropy najwyższa od 2014 roku

Paweł Grubiak

Ostatnie dni na rynku ropy naftowej przyniosły na nowo dobrą passę kupujących. Cena tego surowca gatunku Brent, wydobywanego na Morzu Północnym, w tym tygodniu z impetem przekroczyła barierę 70 USD za baryłkę, po czym kontynuowała wzrosty. W czwartek rano notowania ropy Brent poruszają się powyżej poziomu 72 USD za baryłkę, czyli na tegorocznych maksimach i na najwyższych poziomach od końcówki 2014 roku. Strona popytowa jest silna także na rynku ropy naftowej WTI w Stanach Zjednoczonych, która również wyznaczyła nowe tegoroczne maksima, docierając w środę do okolic 67 USD za baryłkę.


Wzrost cen ropy naftowej to przede wszystkim efekt sytuacji politycznej na świecie, a przede wszystkim na Bliskim Wschodzie. Inwestorzy obawiają się eskalacji konfliktu w Syrii po tym, jak Stany Zjednoczone zapowiedziały możliwość ataku lotniczego na ten kraj, który ma być odpowiedzią na wcześniejszy atak chemiczny, przypisywany reżimowi Baszszara al-Asada.


wykres


Cała sprawa budzi napięcia także na linii Stany Zjednoczone-Rosja, a Donald Trump ostrzegł władze Rosji przed powiązaniami z syryjskim reżimem. Już w czwartek Mike Pompeo, nominowany przez Trumpa na nowego sekretarza stanu, ma zapowiedzieć „koniec łagodnej polityki wobec Rosji” w swoim wystąpieniu w amerykańskim Senacie, co wynika z opublikowanych wcześniej fragmentów jego przemowy.


Rosja to obecnie największy producent ropy naftowej na świecie (chociaż systematycznie doganiają ją pod tym kątem Stany Zjednoczone), więc nerwowa atmosfera wokół tego kraju wywiera presję na wzrost cen ropy. Z kolei Syria nie odgrywa tak dużej roli na globalnym rynku „czarnego złota”, aczkolwiek znaczenie ma jej strategiczne położenie geograficzne w pobliżu ważnego rejonu wydobycia ropy na świecie.


Na koniec warto dodać, że Stany Zjednoczone utrzymują napięte relacje z Chinami. Konflikt handlowy pomiędzy tymi krajami przedłuża się i na razie trudno ocenić, jakie będą jego rezultaty. Jedno jest pewne: konflikt ten nie pozostaje bez wpływu na notowania surowców na globalnym rynku.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

12.04.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...