QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Emerytalne marzenia Polaków nie są wygórowane. Najwięcej chcą dostawać przedsiębiorcy

wykres


3 tys. zł do ręki. Tyle chcieliby dostawać Polacy na emeryturze. Nie liczą na egzotyczne wakacje, odpoczynek na jachtach, czy inną rekreację. Niepełna średnia krajowa uznawana jest za godne świadczenie.


Sielanka. Tak wyglądała emerytura w spotach Otwartych Funduszy Emerytalnych sprzed lat. Egzotyczne wycieczki, odpoczynek na jachtach - takie wizje przed emerytami roztaczały firmy.


"W życiu trzeba mieć fantazje i pieniądze, synku" - przekonywał dziarski senior w jednej z reklam. Wcześniej wjechał swoim wozem w samochód agresywnych nastolatków. Bogusław Linda w innym emerytalnym spocie jednego z funduszy przypominał, że każdego czeka emerytura. Tylko jaka?


Okazuje się, że Polacy wcale nie marzą o emeryturze na bogato. Godna jesień życia warta jest mniej niż średnia krajowa wypłata.


3 tys. zł - według Polaków taka kwota emerytury pozwala na godne życie. Jak wynika z badania firmy Mands, im człowiek lepiej wykształcony, tym wyżej ustawia próg oczekiwanej emerytury.


Na co wystarcza 3 tys. zł świadczenia? Gdyby rozbijać całą pensję na produkty, to uda się za to kupić kilkadziesiąt ton ziemniaków lub 150 kilogramów wieprzowiny. Lodówkę można zapewnić, ale czy to faktycznie dużo?


- Świadczenie emertytalne wynosi obecnie ok. 60 proc. średniego wynagrodzenia i w większości przypadków zapewnia emerytom godne życie, gdyż ich wydatki z reguły są niższe niż w przypadku osób młodszych. Emeryci nie mają na utrzymaniu dzieci, nie spłacają też hipoteki - tłumaczy money.pl Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.


Z badań wynika, że od emerytury więcej oczekują mężczyźni niż kobiety. Panowie za optymalną kwotę uznają 3135 zł, panie z kolei 2884 zł. A to znaczy, że mężczyźni planują wydawać nawet o 251 zł więcej. Co jeszcze wpływa na oczekiwania emerytalne? Miejsce zamieszkania, a więc i koszty życia. 2,8 tys. zł chcieliby zobaczyć mieszkańcy wsi, 3 tys. zł mieszkańcy miast.może budzić rozczarowanie - dodaje Mordasewicz.


Autor: Mateusz Ratajczak


Źródło: money.pl

12.04.2018


Tagi: emerytury


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...