QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Bardzo złe informacje o inwestycjach polskich firmZ pozoru ostatnie dane o inwestycjach przedsiębiorstw były bardzo dobre. Jednak okazuje się, że to był wzrost dotyczący sektora publicznego i firm zagranicznych. Natomiast inwestycje polskich firm spadły i to trzeci kwartał z rzędu.


Według GUS inwestycje przedsiębiorstw w IV kw. 2017 r. wzrosły o 12,2 proc. Wygląda to optymistycznie, skoro kwartał wcześniej był to przyrost o 1,7 proc.


Jednak, na co zwracają uwagę analitycy Credit Agricole, to było przede wszystkim ożywienie w firmach kontrolowanych przez sektor publiczny. W tych firmach był to w IV kw. wzrost aż o 48,6 proc.


Co się działo w firmach prywatnych. Inwestycje firm zagranicznych zwiększyły się o 8,1 proc. Natomiast inwestycje polskich firm spadły o 2 proc. I to jest już trzeci kolejny kwartał, gdy spadają.


Sytuacja jest szczególna, bo popyt konsumpcyjny jest tak duży, że wykorzystanie mocy produkcyjnych jest rekordowo wysokie i konkurencyjność firm polskich wobec zagranicznych będzie spadać bez inwestycji. Jednocześnie firmy mają rekordowo wysokie oszczędności zgromadzone w bankach.


Dlaczego klimat inwestycyjny dla polskich firm jest tak zły? - Istnieją dwie bardzo poważne bariery, to ryzyko regulacyjne i brak rąk do pracy - mówi w rozmowie z MarketNews24 Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Dialogu Społecznego.


Ostatnie dwa lata to rekordowe liczby zmian w ustawach i najważniejszych aktach prawnych. - Przedsiębiorcy nie wiedzą co będzie się działo za rok czy dwa lata - komentuje ekspert.


Po obniżeniu wieku emerytalnego sytuacja na rynku pracy stała się szczególnie trudna dla przedsiębiorców. Stopa bezrobocia jest rekordowo niska, brakuje pracowników. - Przedsiębiorcy nie mogą być pewni, że jeżeli kupią maszynę, to będą mieli kogo postawić przy tej maszynie, aby pracował - mówi J.Mordasewicz.


Ekspert zwraca też uwagę, że inwestycje sektora prywatnego są szczególnie ważne, bo w największym stopniu wpływają na wzrost dobrobytu, na wzrost wynagrodzeń.Źródło: Marketnews24.pl

11.04.2018


Tagi: gospodarka, firmy, inwestycje


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...