QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Solaris idzie na sprzedaż. Chętni z Chin i Turcji

wykres


Media donoszą, że właściciele firmy Solaris – Krzysztof i Solange Olszewscy, badają możliwości sprzedaży polskiego producenta autobusów. Według londyńskiej firmy Unibet w kolejce ustawili się już pierwsi chętni. Wśród potencjalnych nabywców wymienia się chińskie przedsiębiorstwo BYD oraz tureckiego producenta Isuzu. Sama transakcja powinna odbyć się na przełomie maja i czerwca.


Lepszego momentu na sprzedaż koncernu może już nie być. Ostatni rok był dla firmy Solaris niewątpliwym sukcesem. Nie tylko udało im się sprzedać prawie 1400 pojazdów i tym samym pobić swój własny rekord, ale ponadto elektryczny Solaris Urbino 12 otrzymał międzynarodowy tytuł Autobusu Roku 2017, nie dając szans konkurencji z Holandii, Belgii i Hiszpanii – Ebusco, Van Hool oraz Irizar.


Solaris w całości w rękach Chińczyków?

Według analityków firmy Unibet najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest przejęcie Solarisa przez chińskie przedsiębiorstwo BYD, którego prawdopobieństwo oceniają oni na27 proc.. „Podium” uzupełnia dwóch producentów z Turcji - Isuzu (szanse na poziomie 19 proc.) oraz Otokar z 14 proc. Analitycy nie wykluczają również firmy przez Polski Fundusz Rozwoju, ale ten scenariusz uznają za mało prawdopodobny (8 proc. szans).


Jeżeli polski producent nie znalazłby się w chińskich lub tureckich rękach, nabywcami mogą zostać producenci z Niemiec, wśród których analitycy wymieniają firmy Setra i Neoplan (oba po 4 proc.). Unibet bierze również pod uwagę głównego konkurenta w konkursie „Autobus Roku 2017”, czyli Ebusco z Holandii. W tym wypadku szanse są jednak czysto iluzoryczne i wynoszą zaledwie 2 proc.


Polska z chociaż drobnymi udziałami?

Londyński bukmacher przewiduje jednak, że przynajmniej część udziałów Solarisa może pozostać w „polskich rękach” i na wysokie 67 proc. określa szanse, że udziałowcem firmy zostanie Polski Fundusz Rozwoju.


Źródło: Unibet

10.04.2018


Tagi: firma, Solaris, autobusy, transakcja


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...