QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Waluty nie reagują na obawy o wojnę handlową

wykres


Miniony tydzień na rynku akcji można określić mianem “roller coastera”. Analogiczną, podwyższoną zmiennością nie charakteryzował się jednak rynek walutowy. Wahania na głównych parach były wyjątkowo niskie, a polski złoty - waluta uznawana za ryzykowną - w relacji do euro zakończyła tydzień na plusie.


Inwestorzy na rynku walutowym na zaostrzenie retoryki Donalda Trumpa w kwestii ceł reagowali stoickim spokojem. Zarówno funt szterling, euro jak i dolar utrzymywały się na poziomie podobnym do tego, na którym rozpoczęły zeszły tydzień. Zasadniczo, oprócz łagodnego umocnienia dolara kanadyjskiego, żadna z walut G10 nie wykazała znaczących zmian kursu. Sytuacja w krajach emerging markets była zgoła odmienna: lira turecka, rand południowoafrykański oraz real brazylijski straciły grunt pod nogami. Największym “przegranym” zeszłego tygodnia była właśnie waluta Brazylii - inwestorzy reagowali na aresztowanie Luiza Inacio Luli da Silvy, który jest najbardziej popularnym kandydatem w wyścigu o fotel prezydenta w najbliższych wyborach.


W tym tygodniu nie poznamy żadnych przełomowych danych makro ze Starego Kontynentu. Rynek może reagować na publikację "minutek" z marcowego spotkania EBC. Dużo bardziej istotny będzie jednak raport o inflacji w Stanach Zjednoczonych, który zostanie opublikowany w środę.


PLN

Ubiegły tydzień był stosunkowo dobry dla polskiego złotego. Waluta raczej nie reagowała na obawy o amerykańsko-chińską wojnę handlową i zyskiwała w parze z euro. W parze z dolarem amerykańskim złoty zakończył tydzień na niemal niezmienionym poziomie.


Bieżący tydzień przyniesie kilka istotnych informacji z Polski. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na odczyty dynamiki cen. Wstępne szacunki pokazały, że słabość inflacji utrzymywała się nie tylko w lutym, ale również w marcu.


W kontekście danych inflacyjnych dla kraju, warto będzie obserwować również środową konferencję po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, aby oszacować, w jakim stopniu słabe odczyty wpłynęły na decydentów. Wysoce prawdopodobnym jest, że dane o inflacji utwierdziły członków RPP w tym, iż obecnie nie ma potrzeby podnoszenia kosztów pieniądza.


Warto również wspomnieć o tym, iż oczekuje się, że w piątek wieczorem agencja S&P dokona rewizji ratingu Polski. Obecnie instytucja ocenia wiarygodność kredytową Polski gorzej niż pozostałe agencje tzw. "Wielkiej Trójki". W kontekście ostatnich, dobrych danych o krajowym deficycie i poprawie perspektyw polskiej gospodarki istnieje szansa na to, że agencja podniesie perspektywę Polski. W tym kontekście warto będzie obserwować sondaże wśród ekonomistów - to od nich, a szerzej: od oczekiwań rynku zależy, jaka będzie reakcja PLN w przypadku ewentualnej decyzji S&P.


GBP

Nadzwyczaj chłodna pogoda w marcu przełożyła się na spadek wskaźników mierzących aktywność przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii. Ze względu na to, iż za słabość indeksów odpowiadały czynniki sezonowe, ich spadki nie osłabiły istotnie brytyjskiej waluty. Funt brytyjski zakończył tydzień delikatnym umocnieniem, zwłaszcza w relacji do euro.


W tym tygodniu nie poznamy zbyt wielu nowych danych makroekonomicznych, rynek nie spodziewa się również istotnych wieści dotyczących Brexitu. Z tego względu, na kurs wymiany funta największy wpływ powinny mieć czynniki zewnętrzne.


EUR

W marcu dynamika cen w strefie euro przyspieszyła do 1,4% w ujęciu rocznym, głównie dzięki wyższym cenom energii. Niemniej, bardziej “rzetelny” wskaźnik, czyli inflacja bazowa od trzech miesięcy z rzędu utrzymuje się na poziomie 1%, wyraźnie poniżej celu inflacyjnego EBC, który określany jest jako “nieco poniżej poziomu 2%”.


Dane nie sprzyjały wspólnej walucie i nawet względnie słaby raport z amerykańskiego rynku pracy nie był w stanie przywrócić kursu wymiany EUR/USD do poziomu, na którym ten znajdował się jeszcze na początku ubiegłego tygodnia. Kalendarz ekonomiczny w tym tygodniu nie przewiduje istotnych publikacji, stąd nie uważamy, żeby kurs EUR/USD miał wyjść z korytarza 1,21 do 1,25.


USD

Na pierwszy rzut oka, marcowe dane z amerykańskiego rynku pracy były dość słabe. Wpływ na odczyt miała jednak prawdopodobnie statystyka. Słabe dane mogły być konsekwencją zaburzonego, niebywale dobrego odczytu, który poznaliśmy w poprzednim miesiącu. W pierwszym kwartale 2018 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych tworzyła średnio ponad 200 tys. miejsc pracy miesięcznie, co oznacza, że sytuacja była nieco lepsza niż w roku 2017. Tempo wzrostu zarobków w ostatnim miesiącu podskoczyło natomiast do 2,7%.


Kluczowymi danymi, które poznamy w tym tygodniu będą odczyty inflacji w Stanach Zjednoczonych, które zostaną opublikowane w środę. Czekamy również na “minutki” z ostatniego spotkania Rezerwy Federalnej, które poznamy tego samego dnia. Co tyczy się danych o cenach - ekonomiści są optymistyczni, a wzrost inflacji powinien docelowo sprzyjać dolarowi amerykańskiemu.


Autor: Enrique Diaz-Alvarez, Ebury


Źródło: Ebury

09.04.2018


Tagi: waluty, euro, funt, usd, pln


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...