QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Czas na zwrot akcji?

wykres


W tym tygodniu tematem przewodnim nadal mogą być „wojny handlowe”. Związane z tym obawy w piątek znacznie pogorszyły nastroje rynkowe, obniżając główne indeksy akcyjne w USA o ponad 2%. W trakcie weekendu pojawiły się jednak wypowiedzi D.Trumpa, sugerujące możliwość porozumienia z Chinami (w efekcie, dziś nastąpił wzrost indeksów akcyjnych w Azji i kontraktów na indeksy w USA). W tym kontekście wyczekiwane będą teraz wypowiedzi chińskiego prezydenta Xi Jinpinga podczas trwającego od wczoraj do wtorku Boao Forum (azjatyckie Davos).


Dla globalnych nastrojów ważne będą też dane o inflacji w USA za marzec oraz minutes z marcowego posiedzenia FOMC (w środę). Inflacja bazowa CPI mogła skokowo wzrosnąć (nawet przekroczyć cel inflacyjny), co wsparłoby oczekiwania na 4 podwyżki stóp Fed w tym roku. W cieniu będą dane o produkcji przemysłowej w strefie euro za luty oraz minutes z marcowego posiedzenia EBC (w czwartek), a także dzisiejsze dane o handlu zagranicznym Niemiec za luty. Wyhamowanie eksportu sygnalizuje, że zaskakująco silne osłabienie indeksów koniunktury w ostatnich miesiącach przekłada się na sferę realną.


W kraju kluczowym wydarzeniem dla rynku będzie wynik posiedzenia RPP w środę. Poznamy wtedy reakcję Rady (zapewne bardzo „gołębią”) na zaskakująco niską inflację. Szczegółowe dane CPI za marzec opublikowane zostaną w piątek.


Aktualizacja ratingu Polski przez S&P w piątek może pokazać, na ile ostatnie bardzo pozytywne trendy (spadek deficytu fiskalnego i długu publicznego oraz nadwyżka na rachunku obrotów bieżących i redukcja zadłużenia zagranicznego) uznawane są za trwałe. Ich utrzymanie otwierałoby drogę do poprawy oceny wiarygodności kredytowej Polski. Publikacja kwartalnych danych z bilansu płatniczego za 4q17 (wraz z rewizją danych miesięcznych) powinna potwierdzić, że trwająca ekspansja gospodarki Polski nie generuje istotnych nierównowag zewnętrznych. Co więcej, dane o zadłużeniu zagranicznym na koniec 4q17 pokażą zapewne jego dalszy spadek (zarówno w ujęciu nominalnym, jak i w relacji do PKB).


Przegląd wydarzeń:

  • Dane z amerykańskiego rynku pracy za marzec, mimo wyraźnie niższego zatrudnienia (więcej na str. 2), wpisują się w dominującą w Fed opinię o sile gospodarki USA. J.Powell potwierdził w piątkowym wystąpieniu scenariusz dalszych, stopniowych podwyżek stóp Fed. Podkreślił także, że relatywnie niska dynamika płac jest dowodem, iż rynek pracy pozostaje daleki od przegrzania oraz zwrócił uwagę na trudne do kwantyfikacji czynniki strukturalne (globalizacja, handel internetowy), które obniżają inflację.
  • Wyraźny spadek niemieckiego eksportu w lutym sugeruje, że wytraca on impet wzrostowy z powodu słabego popytu spoza strefy euro.

Źródło: PKO Bank Polski

09.04.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...