QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Polska giełda w głębokim dołku. Od stycznia wyparowało 150 mld zł

wykres


Żadna z liczących się światowych giełd nie notuje takich spadków jak GPW. Najgorzej wypadają spółki z branży górniczej i energetycznej, gdzie odpływ kapitału jest już liczony na kilkanaście miliardów złotych. Pod kreską są niemal wszystkie sektory: od budownictwa, przez banki, aż po producentów leków.


Notowania kilkuset polskich spółek reprezentowanych w indeksie WIG są na najniższym poziomie od niemal dokładnie roku. Od styczniowego szczytu straciły na wartości już średnio 14 proc. Ta statystyka może nie robić wielkiego wrażenia do momentu, aż przełoży się ją na pieniądze. Od tamtego momentu z giełdy wyparowało ponad 150 mld zł.


Z takim wynikiem plasujemy się na niechlubnym pierwszym miejscu wśród najgorszych giełd nie tylko Europy, ale i świata. Najsłabsza w Azji japońska giełda od początku roku jest na minusie blisko 7 proc., a główne indeksy z USA są pod kreską około 4 proc.


Spadki na GPW coraz bardziej niepokoją, bo dotyczą praktycznie wszystkich spółek, niezależnie od wielkości czy branży. Wyraźniej na czoło rankingu wysuwa się górnictwo i energetyka, które sobą ze sobą bardzo mocno związane. W tym roku indeksy WIG-Górnictwo i WIG-Energetyka straciły po prawie 20 proc.


Oba sektory gospodarki reprezentowane na giełdzie łączy jeszcze jedno - właściciel. W większości przypadków jest nim skarb państwa. Na przecenie akcji traci m.in. wspólna kasa. A mowa o prawie 14 mld zł spadku wartości akcji JSW, PGE, Tauronu, Enei, KGHM i Energi razem wziętych. Z tego ponad 6 mld zł przypada na skarb państwa.


Źródło: Money.pl

04.04.2018


Tagi: GPW


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...