QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Co dwaj energetyczni giganci zmienią na polskim rynkuRWE zapowiada sprzedaż swojej najbardziej wartościowej spółki zależnej Innogy. W zamian dostanie od E.ON aktywa, które pozwolą mu całkowicie zmienić profil. Co to oznacza dla obu gigantów i dla miliona klientów w Polsce?


E.ON nie zapłaci za Innogy gotówką, a swoimi akcjami z planowanej nowej emisji. W ten sposób RWE zostanie akcjonariuszem E.ON 16,67-proc. pakietem. Jednocześnie będąc największym inwestorem w energetyce odnawialnej w Europie, zobowiązuje się, że przeniesie do RWE większość swoich projektów OZE.


Innogy w Polsce jest przede wszystkim dystrybutorem energii na terenie Warszawy oraz jej sprzedawcą. Ma również farmy wiatrowe o mocy 242 MW. Jeśli zrealizują się zapowiadane obecnie warunki transakcji, działalność dystrybucyjna i handlowa przejdzie w ręce E.ON-u, a wiatraki będą własnością RWE. Jak zapowiadają oba koncerny, wymiana aktywów będzie następować w kilku etapach. Potrzebne są zgody zarządów obu grup. Później trzeba będzie jeszcze uzyskać zgodę niemieckich i unijnych organów antymonopolowych.


Nie ma jednak podstaw by sądzić, że E.ON, obecny do tej pory w Polsce głównie w energetyce wiatrowej, będzie chciał się pozbyć aktywów w naszym kraju. Koncern z Essen, podobnie jak Innogy, jest obecny w Europie Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w sektorze gazu (wspólnie z Gazpromem jest także zaangażowany w budowę Nord Stream II) i chce stawiać na regulowany biznes dystrybucyjny. Zrestrukturyzowana warszawska firma będzie więc pasować do portfolio koncernu.


- Marka Innogy pozostanie jeszcze na polskim rynku przez dwa a może nawet trzy lata – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.plŹródło: Marketnews24.pl

03.04.2018


Tagi: energetyka


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...