QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Mieszkania we Wrocławiu znów drożeją

wykres


Według raportu Metrohouse i Expandera ceny mieszkań we Wrocławiu rosną. Po stabilizacji z początku roku, w marcu znów kupowaliśmy droższe lokale. Mimo to, na rynku widać duże ożywienie, coraz więcej osób chce nabyć własne M. Przy szukaniu finansowania dla tego typu inwestycji jedynym problemem może być spadająca dostępność kredytów.


Pod koniec ubiegłego roku można było zaobserwować wzrost cen nabywanych mieszkań we Wrocławiu. Następnie, na początku 2018 r., widoczna była stabilizacja i nieznaczna korekta w dół. Jednak od początku marca znów kupujemy droższe nieruchomości. – Pomimo tendencji wzrostowej obserwujemy coraz więcej osób zainteresowanych zakupem. Jednocześnie, na rynku widoczna jest mniejsza podaż lokali, ponieważ sprzedający nie wystawiają ich na sprzedaż i pozostawiają jako inwestycję. Na ratunek przychodzą deweloperzy, którzy dostarczają na lokalny rynek dużo nowych propozycji. Sprawia to, że nowe mieszkania są coraz chętniej kupowane, niż te z rynku wtórnego. Klienci nabywają dwu i trzy pokojowe lokale z dobrym rozkładem o powierzchni ok. 50 m kw. Według danych z raportu Metrohouse i Expandera średni nabywany metraż to 58 m kw. – komentuje Monika Rychlicka, ekspert Metrohouse.


W ostatnim czasie zwiększyło się też zainteresowanie zakupem mieszkań przez rodziców studentów. Powodem takiego stanu rzeczy może być wzrost świadomości w temacie inwestowania i lokowanie oszczędności na rynku nieruchomości.


Raty kredytów na stabilnym, niskim poziomie – gorzej ze zdolnością

Osoby, które planują kupić mieszkanie w Warszawie za kredyt muszą przygotować się na to, że niestety stają się one coraz trudniej dostępne. – Z miesiąca na miesiąc spada przeciętna zdolność kredytowa. Dla rodziny z dochodem 5000 zł netto wynosi ona, w zależności od banku, od 292 000 zł do 372 000 zł. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że jeśli uda nam się uzyskać kredyt, to jego rata w najbliższych latach nie powinna rosnąć. Prezes NBP zasugerował niedawno, że stopy procentowe w naszym kraju mogą pozostać na obecnym poziomie nawet do 2020 r. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. kupowanego w Warszawie za przeciętna cenę i z 10% wkładem własnym, rata wyniesie od 1 978 zł do 2 285 zł w zależności od banku. Warto więc porównywać oferty kredytowe – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.


Więcej informacji w raporcie: Polski rynek nieruchomości - Marzec 2018


Źródło: Metrohouse/Expander

03.04.2018


Tagi: raport, mieszkania, rynek mieszkaniowy, kredyty hipoteczne, ceny ofertowe, ceny transakcyjne


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...