QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Flipping – coraz popularniejsza metoda inwestycji w warszawskie nieruchomości

wykres


Jak wynika z raportu Metrohouse i Expandera niskie stopy procentowe w Polsce skłaniają stołecznych inwestorów do poszukiwania coraz atrakcyjniejszych lokali. Popularne staje się również kupowanie nieruchomości do remontu, ich odnowa i sprzedaż z zyskiem, czyli tzw. flipping. Przy szukaniu finansowania dla tego typu inwestycji jedynym problemem może być spadająca dostępność kredytów.


W związku z niskim oprocentowaniem lokat bankowych inwestorzy zainteresowani rynkiem nieruchomości cały czas poszukują atrakcyjnych lokali. – Największym powodzeniem, bez zmian, cieszą się mieszkania jedno i dwupokojowe. Przy zakupie liczy się przede wszystkim atrakcyjna cena oraz dobra lokalizacja, co ma bezpośredni wpływ na zwrot z inwestycji. Spora grupa kupujących poszukuje mieszkań wymagających remontu, a następnie po wykonaniu niezbędnych prac, które mają wpływ na uatrakcyjnienie nieruchomości, decydują się równolegle na wynajem i sprzedaż lokalu z zyskiem. Flipping, bo tak określa się taki obrót nieruchomościami zakupionymi po atrakcyjnej cenie, to w mojej ocenie coraz częstszy sposób inwestowania i zarabiania na rynku nieruchomości. Według raportu Metrohouse i Expandera średnie ceny mieszkań na rynku wtórny w Warszawie wynoszą obecnie 7818 zł za m kw. Nie odnotowano zmian w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca. – komentuje Marek Rybarczyk, ekspert Metrohouse.


Raty kredytów na stabilnym, niskim poziomie – gorzej ze zdolnością

Osoby, które planują kupić mieszkanie w Warszawie za kredyt muszą przygotować się na to, że niestety stają się one coraz trudniej dostępne. – Z miesiąca na miesiąc spada przeciętna zdolność kredytowa. Dla rodziny z dochodem 5000 zł netto wynosi ona, w zależności od banku, od 292 000 zł do 372 000 zł. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że jeśli uda nam się uzyskać kredyt, to jego rata w najbliższych latach nie powinna rosnąć. Prezes NBP zasugerował niedawno, że stopy procentowe w naszym kraju mogą pozostać na obecnym poziomie nawet do 2020 r. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. kupowanego w Warszawie za przeciętna cenę i z 10% wkładem własnym, rata wyniesie od 1 978 zł do 2 285 zł w zależności od banku. Warto więc porównywać oferty kredytowe – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.


Więcej informacji w raporcie: Polski rynek nieruchomości - Marzec 2018


Źródło: Metrohouse/Expander

03.04.2018


Tagi: raport, mieszkania, rynek mieszkaniowy, kredyty hipoteczne, ceny ofertowe, ceny transakcyjne


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE