QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Zaostrzenie konfliktu na linii USA-Chiny obniżyło cenę złota

Paweł Grubiak

Notowania złota zakończyły marzec dużą zniżką. Cena tego kruszcu w poprzednią środę zanotowała spadek o ponad 1,3%, a podczas czwartkowej ostatniej sesji w minionym miesiącu (a jednocześnie, ostatniej sesji minionego kwartału) utrzymała się w okolicach środowego zamknięcia. Nie zmienia to faktu, że cały I kwartał 2018 r. dla cen złota zakończył się na plusie.


Nowy miesiąc – i zarazem nowy kwartał – z powrotem przynosi wzrosty notowań złota. W poniedziałek cena tego metalu zwyżkowała o około 1,8%, kończąc sesję w okolicach 1345 USD za uncję. We wtorek rano widać delikatne odreagowanie spadkowe, jednak jest ono symboliczne w stosunku do poniedziałkowej zwyżki.


wykres


Na początku kwietnia na nowo odżyły obawy związane z globalną wojną handlową, które pojawiły się wraz z informacjami o narzuceniu wysokich ceł na import stali i aluminium do USA i późniejszymi amerykańskimi planami narzucenia ceł na dobra importowane z Chin, celujące głównie w sektor elektroniczny i telekomunikacyjny.


Jeszcze w poprzednim tygodniu Stany Zjednoczone złagodziły swoją retorykę, a politycy USA i Chin dawali do zrozumienia, że porozumienie jest możliwe – jednak już w niedzielę Chiny ogłosiły nowe cła, dotyczące bezpośrednio dóbr amerykańskich. Państwo Środka podwyższyło cła nawet do poziomu 25% na 128 amerykańskich produktów, począwszy od niektórych orzechów i owoców, po mrożoną wieprzowinę oraz wino. Wartość objętych cłami dóbr może sięgać nawet 3 mld USD.


Zaostrzenie konfliktu na linii USA-Chiny budzi niepokój wśród globalnych inwestorów. Kraje te są kluczowymi gospodarkami na świecie, więc tarcia pomiędzy nimi mogą pośrednio uderzyć w wiele innych państw. Na rynku może pojawić się większa awersja do ryzyka, co może negatywnie odbić się m.in. na globalnych rynkach akcji. Korzysta na tym jednak złoto, uważane za tzw. safe haven („bezpieczna przystań”) w czasach perturbacji na światowym rynku finansowym. Jeśli dojdzie do zaostrzenia konfliktu, to cena złota może wybić się na nowe tegoroczne maksima.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

03.04.2018


Tagi: złoto, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...