QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Dwugłos na rynku ropy

Paweł Grubiak

Chociaż bieżący tydzień trudno na razie zaliczyć do udanych dla strony popytowej na rynku ropy naftowej, to jednak w ostatnim czasie notowania ropy utrzymują się na relatywnie wysokich poziomach. Cena ropy Brent zakończyła poprzedni tydzień w okolicach 70 USD za baryłkę, a w ostatnich dniach tylko trochę osunęła się w dół, obecnie oscylując w rejonie 69 USD za baryłkę. Okolice 70 USD za baryłkę są obecnie najbliższą techniczną barierą dla cen ropy Brent, i są one zarazem pewną barierą psychologiczną.


Jest to także bariera, która zaczyna dzielić kraje, które podpisały porozumienie naftowe i solidarnie przestrzegają limitów produkcji ropy. Według części z nich, w tym Iranu, poziom 70 USD za baryłkę jest już relatywnie wysoki i sprzyja on bardziej producentom ropy naftowej z alternatywnych źródeł (czyli w praktyce, amerykańskim firmom łupkowym), wobec czego dla krajów kartelu bardziej opłacalne byłoby utrzymanie cen ropy w okolicach 60 USD za baryłkę. Jeszcze niedawno irański minister ds. ropy naftowej mówił dziennikowi Wall Street Journal, że na oficjalnym spotkaniu OPEC w czerwcu może zostać przedstawiona konkretna strategia wygaszania porozumienia naftowego.


wykres


Inne kraje są jednak bardziej zdeterminowane, żeby utrzymać wysokie ceny ropy naftowej na globalnym rynku. Wśród nich znajduje się Arabia Saudyjska, czyli największy producent ropy w OPEC oraz trzeci największy na świecie. W ostatnich dniach kraj ten ogłosił, że rozważa podpisanie długoterminowego porozumienia naftowego z Rosją, którego zakres sięgałby nawet 10-20 lat. Arabia Saudyjska wydaje się zdeterminowana, aby utrzymać ceny ropy naftowej na obecnym, lub nawet wyższym poziomie. Trudno się temu dziwić, zwłaszcza że w bieżącym roku może mieć miejsce IPO spółki Saudi Aramco, które najprawdopodobniej będzie największą ofertą publiczną w dotychczasowej historii. Im wyższa cena ropy naftowej na globalnym rynku, tym wyższa może być giełdowa wycena saudyjskiego giganta naftowego.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

29.03.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...