QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Złoto i srebro coraz droższe

Paweł Grubiak

Ostatnie kilka dni na rynkach metali szlachetnych należało do szczególnie emocjonujących. Ceny złota i srebra poszybowały dynamicznie w górę. Jeszcze na początku poprzedniego tygodnia notowania złota oscylowały w okolicach 1310 USD za uncję, a cena srebra poruszała się poniżej poziomu 16,20 USD za uncję. Tymczasem na początku bieżącego tygodnia notowania złota przekraczają już poziom 1350 USD za uncję, a cena srebra znajduje się w okolicach 16,70 USD za uncję.


Nagłe ożywienie strony popytowej na rynkach obu tych metali wynikało przede wszystkim z kolejnej fali spadków notowań amerykańskiego dolara. Waluta USA już od końcówki stycznia próbuje się odbić w górę po wcześniejszych wielotygodniowych zniżkach, jednak wyhamowanie spadków na razie wydaje się nietrwałe.


wykres


Zniżce wartości amerykańskiego dolara sprzyjały obawy o eskalację konfliktu handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Krok w kierunku oziębienia relacji tych krajów zrobił Donald Trump, który w ubiegłym tygodniu podpisał memorandum uruchamiające procedurę wprowadzenia ceł na chińskie dobra o wartości około 60 mld USD. Na razie konkretnych działań ze strony Chin nie ma, ale władze tego kraju dobitnie podkreśliły w wypowiedziach, że jeśli Trump nie złagodzi swojej postawy dotyczącej działań protekcjonistycznych, to Chiny bez wahania odpowiedzą utrudnieniami handlowymi wycelowanymi w USA.


Powyższe informacje sprzyjają wzrostom cen złota w dwójnasób. Po pierwsze, właśnie poprzez negatywną korelację tego surowca z notowaniami amerykańskiego dolara. Po drugie, ze względu na status złota jako „bezpiecznej przystani”, który przyciąga kapitał na ten rynek w okresach niepewności gospodarczo-politycznej.


Wraz ze złotem w górę pną się notowania srebra. Również na tym rynku widoczne było dynamiczne odbicie w górę. Srebro w ostatnim roku radziło sobie słabo w porównaniu ze złotem, co niektórych inwestorów skłania to przemyśleń, że gwiazda srebra mocniej zaświeci od złota w kolejnych miesiącach.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

27.03.2018


Tagi: złoto, srebro, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...