QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

D.Trump idzie na handlową wojnę

wykres


Nastroje na globalnym rynku będą dziś pod negatywnym wpływem kolejnej odsłony „wojny handlowej”. Od dziś mają zacząć obowiązywać amerykańskie cła na import stali i aluminium, a wczoraj D.Trump ogłosił działania wycelowane w Chiny. Będzie stawka celna na poziomie 25% na import chińskich towarów o wartości około 60 mld USD (10% importu z Chin, szczegółową listę poznamy w ciągu 15 dni) i ograniczenia dla chińskich inwestycji w USA (jako ochrona przed transferem technologii).


Dodatkowo USA mają wystąpić przeciwko Chinom na forum WTO. Chiny już zapowiedziały odwet, który najprawdopodobniej będzie nakierowany głównie na import amerykańskiej żywności.

Zdaniem analityków PKO BP Moody’s nie zmieni dziś krajowego ratingu i jego perspektywy. Agencja dostrzeże zapewne lepszą od prognoz kondycję gospodarki, w tym ożywienie inwestycji, a także wyraźną poprawę w obszarze finansów publicznych i równowagi zewnętrznej. Czynniki te zostaną jednak prawdopodobnie zneutralizowane przez negatywną ocenę instytucjonalnego otoczenia gospodarki oraz relacji między KE a Polską.


Dane GUS nt. stopy bezrobocia rejestrowanego w lutym powinny potwierdzić wstępny szacunek MRPiPS (6,8% vs. 6,9% w styczniu).


Dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA w lutym pokażą wg konsensus wzrost o 1,5% m/m. Po dwóch miesiącach spadków, kolejny słabszy od oczekiwań odczyt oznaczałyby konieczność rewizji w dół prognoz aktywności inwestycyjnej i wzrostu PKB w USA w 1q18.


Przegląd wydarzeń:

  • Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych, ale podtrzymał deklaracje o potrzebie podwyżek stóp w przyszłości.
  • Indeksy koniunktury z Niemiec i strefy euro wydają się potwierdzać, że gospodarka strefy euro minęła cykliczny szczyt (więcej na str. 2). Jednoczesny wzrost PMI w USA do poziomu najwyższego od 3 lat sugeruje zmianę relatywnej siły wskaźników makro, wspierając dolara względem euro.
  • Po dwóch silnych odczytach w styczniu i lutym, zagregowany wskaźnik koniunktury GUS obniżył się w marcu pozostając jednak na trzecim co do wysokości poziomie od czerwca 2008.
  • Krajowe statystyki pieniężne za luty potwierdziły, że dynamika M3 pozostaje ograniczona przy stabilnym wzroście kredytów.
  • Członek RPP, J.Żyżyński nie wyklucza, że kolejnym ruchem RPP będzie obniżka stóp procentowych.

Źródło: PKO Bank Polski

23.03.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...