QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

FED podnosi stopy i wskazuje na kolejne podwyżki

wykres


Rezerwa Federalna po raz pierwszy w tym roku podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych. Podwyżka była zwieńczeniem dwudniowego spotkania Rezerwy Federalnej pod przewodnictwem nowego prezesa – Jerome’a Powella.


Zgodnie z oczekiwaniami, Komisja postanowiła podnieść stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Obecnie zawierają się one w przedziale 1,5-1,75%. Tym samym bank centralny kontynuuje ścieżkę normalizowania polityki pieniężnej. Rynek w pełni wyceniał wczorajszą podwyżkę i z tego względu, inwestorzy dużo większą wagę przywiązywali do odświeżonego „dot plot”, czyli graficznego przedstawienia oczekiwań członków FOMC względem kształtowania się poziomu stóp procentowych w kolejnych latach.


Tak jak zakładaliśmy przed spotkaniem, indywidualne oczekiwania członków FOMC są wyższe od projekcji opublikowanych w grudniu ubiegłego roku. Różnica jednak jest nie jest aż tak duża. Decydenci nadal oczekują, że bieżący rok zakończy się trzema podwyżkami stóp procentowych, wzrosły jednak ich oczekiwania względem podwyżek w 2019 i 2020 r. Zgodnie z nowymi projekcjami, następny rok powinniśmy zakończyć stopami w okolicy poziomu 2,9% – co oznacza, że w 2019 r. powinniśmy spodziewać się trzech podwyżek, o jedną więcej niż zakładano w grudniu. Projekcja na 2020 rok zakłada, że stopy wzrosną do poziomu 3,4%, tym samym znajdą o 0,3 p.p wyżej, niż zakładano w poprzednich prognozach.


Warto zwrócić uwagę na względnie dużą różnicę między medianą a średnią projekcji przyszłego poziomu stóp procentowych w 2018 roku. O ile mediana oczekiwań pozostała w dużej mierze niezmieniona, tak dość istotnemu zwiększeniu uległ uśredniony „dot”. Może to sugerować, że wielu decydentów jest otwartych na możliwość czterech podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.


Komunikat ze strony banku centralnego był raczej optymistyczny. Wspomniano o „silnym” rynku pracy w Stanach Zjednoczonych i o „poprawiających się w ostatnich miesiącach” perspektywach dla amerykańskiej gospodarki. FED podniósł również prognozę dotyczącą dynamiki PKB. Zgodnie z nowymi szacunkami, w bieżącym tym roku wzrost gospodarczy osiągnie poziom 2,7% – a jeszcze trzy miesiące temu dynamikę PKB w bieżącym roku szacowano na 2,5%. Bank w komentarzu poruszył również kwestię inflacji, jednak ogólny pogląd FED na dynamikę cen pozostał raczej niezmieniony.


Pomimo jastrzębiego tonu FED, w następstwie spotkania banku centralnego, dolar amerykański osłabił się o ponad 0,5% względem zarówno euro, jak i polskiego złotego (Wykres 2). Reakcja rynku pokazała, że inwestorzy wiązali ze spotkaniem dość duże nadzieje, a ostateczny ton FOMC nie był dla nich wystarczająco "jastrzębi".


Zarówno stanowisko, jak i prognozy banku centralnego potwierdzają, że w 2018 roku powinny mieć miejsce co najmniej trzy podwyżki stóp procentowych w USA. Istnieje również wysokie prawdopodobieństwo, iż – zwłaszcza w przypadku poprawy perspektyw inflacji w Stanach Zjednoczonych – liczba podwyżek wzrośnie do czterech. Jak podkreślaliśmy w poprzednich miesiącach, istnieje pewna rozbieżność pomiędzy rynkową wyceną podwyżek stóp procentowych Rezerwy, a prognozami jej decydentów – zwłaszcza teraz, po podniesieniu przez FOMC prognoz poziomu stóp procentowych w 2019 i 2020 r. Pozostajemy przy stanowisku, że dolar amerykański powinien zyskiwać wraz ze wzrostem rynkowych szacunków dotyczących przyszłych poziomów stóp procentowych w USA.


Autor: Analitycy Ebury (Enrique Diaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk)


Źródło: Ebury

22.03.2018


Tagi: waluty, euro, funt, usd, pln


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...