QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Haitong Bank podnosi rekomendację dla Comarchu i obniża cenę docelową akcji

wykres


Haitong Bank w raporcie z 21 marca podnosi rekomendację dla Comarchu do KUPUJ z Neutralnie, natomiast obniża cenę docelową akcji do 177 PLN ze 196,6 PLN. Wynika to z redukcji prognoz EBITDA na lata 2018/19/20 odpowiednio o 6/9/8 proc., co z kolei jest efektem niższej niż pierwotnie oczekiwano rentowności za sprawą niesłabnącej presji płacowej (wzrost o ok. 8 proc. r/r w latach 2018-2019).


Po bardzo dobrych latach 2014-2016, kiedy EBITDA i zysk netto Comarchu wyniosły odpowiednio 153-178 mln PLN i 72-78 mln PLN, rok 2017 przyniósł wyraźne rozczarowanie. EBITDA spadła do 99 mln PLN, a zysk netto do 43 mln PLN, czyli do poziomów z lat 2012-2013. Co ważne, wyniki rozczarowywały w każdym kwartale 2017 r. Konrad Księżopolski, Szef Działu Analiz Haitong Bank, wymienia trzy główne czynniki, które miały na to wpływ. Po pierwsze, niesłabnąca presja na koszty osobowe, które w 2017 r. wzrosły o ok. 7 proc. r/r, głównie za sprawą presji płacowej. Po drugie dalszy spadek przychodów o jeden procent r/r (wobec 2 proc. w 2016 r.) był spowodowany głównie sytuacją w segmencie handlu i usług, który jest obarczony wysoką marżą. Trzeci czynnik, który miał znaczący wpływ na wyniki Comarchu w ubiegłym roku, to niekorzystny kurs walutowy (głównie USD/PLN). Według spółki przyczynił się on do spadku zysku operacyjnego o ok. 25 mln PLN i przychodów o ok. 28 mln PLN w 2017 r.


Zdaniem analityków Haitong Bank w tym roku sytuacja powinna się poprawić przynajmniej w dwóch obszarach. Oczekują, że przychody Comarchu wzrosną w 2018 r. o ok. 14 proc. r/r, głównie za sprawą kontraktu ReCourt, który wart jest ok. 138 mln PLN brutto (z czego ok. 110 mln PLN przypada Comarchowi). Ma on zostać w pełni przeprowadzony w tym roku, najprawdopodobniej w drugim-trzecim kwartale. Jak zaznacza Konrad Księżopolski, pomimo faktu, że ok. 2/3 tego kontraktu dotyczy infrastruktury sprzętowej, będzie to wewnętrzna produkcja Comarchu, więc można się spodziewać wyższej marży. Poza tym, według szacunków Haitong Bank, negatywny wpływ niekorzystnych kursów walutowych na zysk operacyjny spółki powinien stopniowo słabnąć, do ok. 10 mln PLN w 2018 r. Mimo, że analitycy oczekują, że presja płacowa utrzyma się na porównywalnym poziomie ok. 8 proc., Comarch rozpoczął negocjacje z klientami, by doszacować wartość kontraktów i w ten sposób, przynajmniej częściowo, uwzględnić rosnące koszty zatrudnienia. Zgodnie z wyliczeniami analityków, jeżeli Comarchowi uda się wynegocjować z polskimi klientami pięcioprocentową korektę cen, to pozytywny wpływ na EBIT w skali rocznej powinien wynieść ok. 20 mln PLN.


Autor: Konrad Księżopolski, Szef Działu Analiz, Haitong Bank


Źródło: Haitong Bank

22.03.2018


Tagi: spółka, rekomendacja, Comarch, akcje


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...