QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Na złocie nerwowo, ale bez zaskoczenia

Paweł Grubiak

Środowa sesja na rynku złota była wyjątkowo nerwowa. O ile we wcześniejszych dniach notowania tego kruszcu znajdowały się wyraźnie pod presją podaży, to w ten dzień inwestorzy mieli zupełnie inne nastawienie, a notowania złota dynamicznie rosły niemal przez cały dzień.


Taka sytuacja wynikała z komunikatu Fed, dotyczącego stóp procentowych. Na rynku szeroko oczekiwana była podwyżka stóp o 25 pb i ten fakt już przez kilka ostatnich dni sprawiał, że notowania amerykańskiego dolara radziły sobie całkiem dobrze, spychając tym samym w dół notowania złota (ze względu na negatywną korelację obu tych aktywów). Jednak w środę nastąpiła realizacja zysków na tej walucie, w myśl zasady „kupowania plotek i sprzedawania faktów”. Amerykański dolar praktycznie przez całą sesję znajdował się pod presją sprzedających, co windowało notowania złota w górę. Sam moment ogłoszenia decyzji Fed okazał się przełomowy – zatrzymał kupujących na rynku złota i doprowadził do niewielkiej korekty cen kruszcu w dół. Ostatecznie środowa sesja zakończyła się ceną złota przekraczającą poziom 1330 USD za uncję, a w czwartek rano notowania delikatnie spadają.


wykres


Nowy prezes Fed, Jerome Powell, kontynuuje politykę swojej poprzedniczki i, podobnie jak Janet Yellen, deklaruje dalsze zacieśnianie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Obecne prognozy zakładają jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych w USA w bieżącym roku oraz trzy podwyżki w 2019 r. Reakcja rynków pokazuje, że prawdopodobnie inwestorzy oczekiwali, że nowy prezes Fed będzie jeszcze bardziej jastrzębi niż Yellen i przedstawi plany trzech tegorocznych podwyżek.


Wzrost notowań złota jest sygnałem większego optymizmu inwestorów na rynku tego kruszcu, zwłaszcza że nie brakuje głosów wieszczących dalsze osuwanie się notowań amerykańskiego dolara w dół. Na drodze do wzrostów stoi kilka technicznych poziomów oporu: okolice 1335 USD za uncję oraz 1340 USD za uncję, a wyżej oczywiście poziom tegorocznego maksimum, czyli rejon 1360-1365 USD za uncję.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

22.03.2018


Tagi: złoto notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...