QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Polska i Niemcy najatrakcyjniejszymi rynkami inwestycyjnymi w obiekty handlowe w Europie

wykres


  • Polska i Niemcy uplasowały się na pierwszym miejscu w Europie w indeksie atrakcyjności inwestycyjnej nieruchomości handlowych opracowanym przez Union Investment
  • Indeks atrakcyjności inwestycyjnej wzrósł w Ameryce Północnej oraz w regionie Azji i Pacyfiku, natomiast spadł w Europie, głównie z powodu wyraźnego spadku indeksu na rynku brytyjskim. Nastroje konsumentów i detalistów wzrosły we wszystkich trzech regionach
  • Nowy indeks Union Investment mierzy atrakcyjność 17 kluczowych rynków na świecie

Rynki handlu detalicznego na świecie zaczynają 2018 rok w dobrej formie – to najważniejszy wniosek z najnowszej edycji indeksu GRAI (Global Retail Attractiveness Index) opracowanego przez Union Investment, badającego atrakcyjność inwestycyjną nieruchomości handlowych. Pozytywny trend na rynkach nieruchomości handlowych kształtuje się za sprawą rosnącego optymizmu zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców na niemal wszystkich rynkach otwartych na inwestycje. Nastroje konsumentów i detalistów uległy znaczącej poprawie we wszystkich trzech badanych regionach za sprawą globalnej hossy, dzięki czemu wartość indeksu w każdym z nich kształtuje się na poziomie powyżej 100 punktów, oznaczającej neutralną wartość indeksu. Z drugiej strony negatywny wpływ na atrakcyjność inwestycyjną mają wyższe ceny konsumenckie i wolniejsze niż przeciętnie tempo wzrostu sprzedaży detalicznej, szczególnie w Europie.


- Mimo że Ameryka Północna zmaga się obecnie z nadwyżką powierzchni detalicznej, wciąż nieźle sobie radzi. Z kolei na europejskich rynkach handlu detalicznego obserwujemy wyraźne rozbieżności: niektóre rynki odnotowały wzrosty, inne spadki - mówi Henrike Waldburg, dyrektor zarządzania inwestycjami w handlu detalicznym w Union Investment Real Estate GmbH.


W Europie wygrywa Polska – przegrywa Wielka Brytania

Indeks EU-12, który obejmuje 12 europejskich rynków detalicznych, spadł o trzy punkty w porównaniu do ubiegłorocznego badania do poziomu 112 punktów (w skali od 0 do 200), tuż za liderem – Ameryką Północną. Największy udział w dobrych wynikach indeksu EU-12 miały Niemcy i Polska: oba kraje otrzymały po 120 punktów. Polski rynek handlu detalicznego wyróżnia się na tle wszystkich badanych krajów europejskich: w porównaniu z ubiegłym rokiem wskaźnik GRAI dla Polski wzrósł o osiem punktów. Kluczową rolę odegrało tu ponadprzeciętne tempo wzrostu sprzedaży detalicznej. Dobrze radzi sobie również Portugalia, która zajęła trzecie miejsce w rankingu europejskim. To wyraźnie pokazuje, że kraj ten poradził sobie z ogromnym kryzysem finansowym i gospodarczym.


- O ile Portugalczycy wciąż muszą rozwiązać kilka problemów natury strukturalnej, prędzej czy później ich kraj powróci na mapy inwestorów – twierdzi Henrike Waldburg.


Drugim najwyższym wzrostem w Europie w 2017 roku może się pochwalić Irlandia, której wynik wzrósł o trzy punkty. Sytuacja wygląda tu podobnie do Polski i Czech. Z wynikiem 117 punktów Irlandia weszła do pierwszej piątki, obok Niemiec (120 punktów), Polski (120), Portugalii (118) i Czech (116).


Indeks EU-12 wyraźnie odczuł drastyczny spadek wyniku rynku brytyjskiego. Wstrząs brexitowy wywołał dramatyczny spadek wszystkich czterech wskaźników nastrojów i koniunktury rynkowej w 2017 roku. Indeks handlu detalicznego w Wielkiej Brytanii stracił 21 punktów w skali roku i ukształtował się na najniższym na rynku europejskim poziomie 97 punktów.


- Niepewność wiążąca się z dyskusją na temat konsekwencji Brexitu jest wyczuwalna na brytyjskim rynku handlu detalicznego. Brak wyklarowanej sytuacji szczególnie mocno odczuwają regionalne rynki w Wielkiej Brytanii. W Londynie jednak ludzie wciąż dużo konsumują – mówi Henrike Waldburg i dodaje: - Oprócz istotnych wyzwań na brytyjskim rynku detalicznym fundamenty tego sektora w Europie, Ameryce Północnej i regionie Azji i Pacyfiku są coraz lepsze. Globalna hossa będzie dalej wyznaczać kierunki rozwoju sektora handlu detalicznego. Pojawiać się będą nowe koncepcje detaliczne, co z kolei będzie tworzyło nowy popyt na fizycznie istniejące sklepy w kluczowych lokalizacjach. Ten utrzymujący się trend wzrostowy stanowi wyjątkową okazję dla inwestorów do międzynarodowej dywersyfikacji swoich portfeli aktywów nieruchomościowych i dostosowanie ich do nowych potrzeb zakupowych zamożnych konsumentów.


Najatrakcyjniejszym rynkiem regionalnym na świecie dla handlu detalicznego pozostaje Ameryka Północna, czyli USA i Kanada. Oba rynki odnotowują istotne wzrosty sprzedaży. Tegoroczny indeks dala Ameryki Północnej wyniósł 115 punktów, co oznacza wzrost o 10 punktów w porównaniu z zeszłym rokiem.


Podobnie prezentuje się region Azji i Pacyfiku, który uzyskał 110 punktów, czyli o siedem więcej niż przed rokiem, za sprawą wyraźnej poprawy nastrojów konsumentów i detalistów w Korei Południowej i Japonii.


Źródło: Union Investment Real Estate

05.03.2018


Tagi: obiekty handlowe, transakcje


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

TARGI EXPO