QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Złoto tanieje mimo spadków na giełdzie. Czas powinien jednak sprzyjać kruszcom

wykres


Złoto ma za sobą drugi z rzędu spadkowy tydzień – w miniony piątek uncja kruszcu kosztowała 1315 dolarów, tracąc na wartości 1,2 procent. To dość zaskakujące, zważywszy na korektę na Wall Street. Jeśli jednak spadki na giełdzie będą się pogłębiać, czas powinien sprzyjać notowaniom metali szlachetnych.


Głównym „winowajcą”, odpowiedzialnym za spadek cen złota, okazał się dolar, który po niedawnym osiągnięciu poziomu najniższego od 3 lat, w minionym tygodniu zanotował 1,5-procentowe odbicie w górę. A gdy amerykańska waluta drożeje, spadają notowania kruszców, bo mocniejszy dolar hamuje popyt na metale szlachetne poza USA.


W ubiegłym tygodniu, oprócz złota, spadki zaliczyły także inne metale szlachetne. Srebro potaniało o nieco ponad 1,5 procent (na koniec handlu w piątek uncja tego kruszcu kosztowała około 16,3 dolara), a jeszcze gorzej radziły sobie platynowce. Platyna zakończyła tydzień na 2,6-procentowym minusie (z ceną 965 dolarów za uncję), a pallad zanurkował w dół o ponad 6 procent – cena nieco poniżej 980 dolarów za uncję to najsłabszy wynik od października 2017 roku.


Korekta na Wall Street bez wpływu na rynek złota

Kruszce potaniały pomimo sporych spadków na Wall Street, gdzie indeks Dow Jones stracił w ciągu dwóch sesji aż tysiąc punktów, kończąc ubiegły tydzień na 6-procentowym minusie. A jeśli wziąć pod uwagę ostatnie dwa tygodnie, strata wynosi już 10 procent, czyli dwa razy więcej niż straciło złoto i srebro.


To rzadka sytuacja, gdy wraz ze spadkiem giełdowych indeksów, na wartości tracą także metale szlachetne. Dzieje się tak, gdy na globalnych rynkach mamy do czynienia z początkową fazą korekty, a inwestorzy w sporym pośpiechu wymieniają na gotówkę swoje najbardziej płynne aktywa, zwłaszcza gdy te przyniosły już zyski. W takim przypadku, złoto często jest na pierwszym miejscu zasobów do upłynnienia.


Czas jednak powinien sprzyjać posiadaczom kruszców, jeśli korekta będzie się nasilać. Spadające indeksy sprawią, że inwestorzy z coraz większymi obawami będą podchodzić do giełdy. A wówczas najprawdopodobniej wzrośnie popyt na najbezpieczniejsze aktywa, czyli m.in. złoto.


Trzeba jednak pamiętać o jeszcze jednym czynniku, który może być obciążeniem dla metali szlachetnych, niezależnie od rozwoju sytuacji na giełdzie. Chodzi o rosnące oczekiwania wobec polityki amerykańskiego Fedu. Jeszcze na początku roku rynki zakładały dwie podwyżki stóp procentowych w USA. Dziś bardzo prawdopodobnym scenariuszem są aż cztery. W ten sposób Rezerwa Federalna może zareagować na rosnącą inflację.


Autorzy: Robert Śniegocki, Grupa Goldenmark


Źródło: Grupa Goldenmark

12.02.2018


Tagi: złoto


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Znamy już najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia oddane do użytku w 2017 roku...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

SPOTKANIA BIZNESOWE

KINNARPS - MEBLE

foto

Kinnarps Polska uruchamia wyprzedaż mebli biurowych poprzez sklep internetowy...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...