QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Koalicja z Niemczech. Szef EBC umacnia euro

foto

Rozmowy koalicyjne w Niemczech są bliżej sukcesu, ale wciąż daleko. Temat podwyżek stóp procentowych w Polsce się oddala. Konferencja szefa EBC Mario Draghiego.


Wielka Koalicja w Niemczech?

Jak podaje agencja dpa, liderzy CDU/CSU oraz SPD osiągnęli kolejny przełom w rozmowach koalicyjnych. Byłaby to kolejna koalicja dwóch głównych sił na niemieckiej scenie politycznej. Pomimo fatalnego wyniku wyborczego SPD w ostatnich wyborach. Wstępem do rozmów koalicyjnych było porozumienie o niepodnoszeniu podatków, nie zaciąganiu nowych zobowiązań oraz o limitowaniu liczby uchodźców napływających do Niemiec. Warto zwrócić uwagę, że wybory odbyły się pod koniec września. Wcześniej co prawda zwycięska CDU/CSU negocjowała z liberałami i zielonymi, ale nie zakończyło się to sukcesem. Analitycy spodziewają się, że powołania nowego rządu można spodziewać się dopiero w marcu. Oznaczałoby to niemal półroczne oczekiwanie. Informacja ta jest kolejnym sygnałem dzięki któremu euro umacnia się względem pozostałych walut.


Dalej do podwyżek stóp w Polsce

Po ostatni posiedzeniu RPP analitycy jeszcze bardziej odkładają w czasie termin podwyżek. Powoli druga połowa 2018 roku robi się optymistycznym scenariuszem. Powodem jest wciąż niska inflacja, która pomimo wysokiego wzrostu gospodarczego nie przyspiesza. Dodatkowym czynnikiem podnoszącym niepewność jest rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego.


Co powiedział szef EBC

Wczoraj o 13:30 miała miejsce konferencja prasowa Mario Draghiego. Od samego początku euro wyskoczyło w górę. Co takiego pojawiło się w tej wypowiedzi, że tak umocniło europejską walutę? Tak naprawdę nie do końca wiadomo. Zwrócono uwagę na fakt, że dla polityki Europejskiego Banku Centralnego ważne są wyniki całej strefy euro a nie poszczególnych państw. Jest to zapowiedź, że stopy zaczną rosnąć nie czekając aż wszystkie państwa osiągnąć odpowiednie wyniki. Z drugiej strony nawet jak w jakimś państwie pojawi się problem z inflacją będzie ono czekać na dostosowanie polityki fiskalnej. Konferencja ta rozpoczęła silny ruch. Od wczoraj euro umocniło się do dolara o pełne dwa centy.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - inflacja konsumencka,

14:30 - USA - sprzedaż detaliczna.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

12.01.2018


Tagi: waluty, złoty, euro, rynki finansowe, dane makroekonomiczne, gospodarka


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Znamy już najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia oddane do użytku w 2017 roku...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

SPOTKANIA BIZNESOWE

KINNARPS - MEBLE

foto

Kinnarps Polska uruchamia wyprzedaż mebli biurowych poprzez sklep internetowy...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...