QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Pokaz siły strony popytowej ropy

Paweł Grubiak

Bieżący tydzień jest już kolejnym pokazem siły strony popytowej na rynku ropy naftowej. Podczas wtorkowej sesji cena ropy gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 1,7%, natomiast notowania europejskiej ropy typu Brent zwyżkowały o 1,3%. Tym samym, sesyjne poziomy zamknięcia w przypadku obu gatunków „czarnego złota” były najwyższe od końcówki 2014 roku.


Później ruch notowań ropy naftowej w górę wyhamował, a ceny tego surowca ustabilizowały się w okolicach wtorkowych poziomów zamknięcia, gdzie pozostają do czwartkowego poranka. Istotnej presji podaży na tym rynku wciąż nie widać, jednak ostatnie dynamiki wzrostów cen obu gatunków ropy naftowej budzą obawy o to, czy rynek ten nie jest przegrzany.


Ostatnie dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych nie okazały się dużym zaskoczeniem. Departament Energii USA podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o niemal 5 mln baryłek, przy oczekiwaniach ich zniżki o niecałe 4 mln baryłek. Tym samym, dane departamentu były bardziej zbliżone do rynkowych szacunków niż opublikowane we wtorek wyliczenia Amerykańskiego Instytutu Paliw, który podał, że zapasy ropy naftowej spadły o ponad 11 mln baryłek.


wykres


Z kolei zapasy benzyny oraz destylatów w Stanach Zjednoczonych – wg wyliczeń Departamentu Energii – wzrosły w poprzednim tygodniu o nieco ponad 4 mln baryłek. Była to większa od oczekiwań zwyżka, ponieważ w przypadku benzyny oczekiwano wzrostu o 2,6 mln baryłek, a w przypadku destylatów – o 1,5 mln baryłek. Liczby te są wynikiem przede wszystkim zwiększonej aktywności amerykańskich rafinerii, która odbija się na wzroście zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.


Informacją pozytywnie wpływającą na ceny ropy były wyliczenia departamentu dotyczące spadku produkcji ropy naftowej w USA o 290 tysięcy baryłek dziennie do poziomu 9,5 mln baryłek dziennie. Dane te nie zmieniają jednak obrazu tego rynku, bo w tym roku oczekiwane jest wydobycie ropy w Stanach Zjednoczonych przekraczające barierę 10 mln baryłek dziennie.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

11.01.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Znamy już najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia oddane do użytku w 2017 roku...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

SPOTKANIA BIZNESOWE

KINNARPS - MEBLE

foto

Kinnarps Polska uruchamia wyprzedaż mebli biurowych poprzez sklep internetowy...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...