QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Terminy składania popularnych deklaracji PIT

wykres


Już wkrótce kończy się rok 2017. Oznacza to, że zbliża się nieuchronnie czas podsumowań oraz zamykania ksiąg podatkowych, a od stycznia kolejne coroczne deklaracje podatkowe.


Aby nie zapomnieć o żadnym ważnym terminie, warto już teraz przypomnieć jakie mamy zobowiązania wobec organów podatkowych i kiedy musimy się z nich wywiązać. Szczególnie okres świąteczno-noworoczny nie sprzyja myśleniu o fiskusie. Ponieważ jednak w tym roku nastąpiło wiele zmian, należy zapoznać się z nimi wcześniej i sprawdzić czy jesteśmy przygotowani do wypełnienia swoich zobowiązań wobec urzędów skarbowych. Informacje o najpopularniejszych dokumentach już dziś.


Pierwszy miesiąc – druki podatkowe w styczniu

Jednym z bardzo popularnych zeznań jest PIT-28. Termin do jego złożenia to już 31 stycznia 2018 roku, który w tym roku przypada w środę (dzień roboczy). Między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem warto więc przyjrzeć się deklaracji. PIT-28 jest znany przede wszystkim podmiotom opodatkowanym w formie podatku zryczałtowanego od najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych stosunków o podobnym charakterze prawnym. Druki podatkowe obejmują z założenia te działania, które rozliczane są poza działalnością gospodarczą. Tutaj do czynienia mamy np. z szerokim gronem prywatnych właścicieli mieszkań, które są wynajmowane.


Drugi miesiąc – luty ważny dla pracodawców i pracowników

Większość najpopularniejszych deklaracji (PIT-36 i PIT-37) będzie składana przez podatników do końca kwietnia. Aby dopełnić swoich obowiązków potrzebują oni jednak źródła informacji, które posłużą jako podstawa do rozliczenia, a więc PIT-11, który jest wystawiany i przesyłany do urzędu skarbowego przez płatników (pracodawców). Wszyscy zobowiązani powinni więc pamiętać o złożeniu oraz przekazaniu podatnikom PIT-11 do końca lutego (w tym roku 28 luty wypada w środę - dzień roboczy).


Gorący kwiecień – najpopularniejsze deklaracje

Kwiecień jest jednym z najważniejszych miesięcy w roku, jak mówimy o terminach składania deklaracji podatkowych.


Po pierwsze są to terminy dla przedsiębiorców podlegających ustawie o CIT, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym (31 marca to zakończenie 3 miesięcznego okresu po zakończeniu roku podatkowego). Ze względu na to, że 31 marca 2018 wypada w sobotę, pierwszym dniem roboczym będzie poniedziałek 2 kwietnia. Oczywiście warto wypełnić deklarację wcześniej nie czekając na ostatnią chwilę.


Koniec kwietnia to termin złożenia najpopularniejszych formularzy wypełnianych przez podatników:

  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT-37,
  • PIT-38,
  • PIT-39.

30 kwietnia 2018 roku to poniedziałek, dzień roboczy, więc nie ma możliwości przedłużenia tego terminu.


Uwaga!

Jeżeli podatnik już teraz wie, że w okresie kiedy mija termin na złożenie deklaracji nie będzie mógł z jakiegokolwiek powodu wywiązać się z tego obowiązku, powinien rozważyć opcję deklaracji składanej przez internet lub wyznaczyć odpowiedniego pełnomocnika. Praktycznie już wszystkie deklaracje możemy składać online.


Źródło: E-FILE

26.12.2017


Tagi: rozliczenie podatku, deklaracje PIT


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...