QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Co zrobić z moim pierwszym PIT-11?

wykres


Każdy podatnik w którymś momencie rozpoczyna swoją karierę zawodową. Wszystkim osobom, które w tym roku podatkowym (2017) otrzymały swoją pierwszą umowę o pracę bardzo gratulujemy i przypominamy, że do końca lutego (2018) powinni otrzymać od swojego pracodawcy dokument księgowy PIT-11. Jest on podstawą dalszej pracy nad PIT-36 lub PIT-37. A już dziś wyjaśniamy jak rozliczyć PIT-11.


PIT-11 sprawdź przed przepisywaniem

PIT-11 jest dokumentem wystawianym przez płatnika, najczęściej pracodawcę. Jest do dokument, który nasz pracodawca przesyła do urzędu skarbowego oraz udostępnia swoim pracownikom. Stanowi on podstawową informację o dochodach podatnika oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.


Otrzymując PIT-11, powinniśmy w pierwszej kolejności zweryfikować dokument pod względem jego poprawności - tutaj zarówno formalnej, jak i merytorycznej. Nie można bowiem rozliczyć prawidłowo swojego docelowego zeznania podatkowego (np. PIT-36 lub PIT 37) opierając się na błędnych źródłach. Należy sprawdzić wszystkie dane osobiste, adres zamieszkania (nie zameldowania, pesel itd.) oraz faktycznie pobierane wypłaty. W razie wątpliwości warto zwrócić się do odpowiedniego działu w swoim zakładzie pracy w celu wyjaśnienia oraz ewentualnego sprostowania pomyłek.


Jak rozliczyć PIT-11?

PIT-11 został już przesłany przez pracodawcę do organów podatkowych. Nie ma więc potrzeby robić tego po raz drugi. Podatnikowi jest on udostępniany jako pomoc w wypełnianiu jego własnej deklaracji. Zawarte w nim dane stanowią bowiem podstawę do wypełnienia formularza – np. PIT-36 lub PIT-37.


W przypadku jeżeli otrzymamy kilka deklaracji PIT-11 (np. gdy jesteśmy zatrudnieni u kilku pracodawców), należy pamiętać, że musimy uwzględnić wszystkie formularze.


PIT-11 podstawą obliczeniową

Informacje z PIT-11 odpowiednio wprowadzone w formularz podatkowy są elementami obliczeniowymi. To z tych danych powstanie wynik określający czy w związku ze składaną deklaracją mamy obowiązek wpłaty podatku na konto odpowiedniego organu, czy może czeka nas miła niespodzianka w postaci zwrotu nadpłaconego w trakcie roku podatku.


Osoby, które rozliczają się po raz pierwszy w życiu i zadają sobie pytanie jak rozliczyć PIT-11, nie mając szczególnej wiedzy podatkowej powinny zainteresować się dwoma opcjami. Po pierwsze tak zwanym wstępnie wypełnionym zeznaniem podatkowym. Jest to udogodnienie udostępniane przez Ministerstwo Finansów od 2015 roku. System automatycznie zaciąga dane z informacji składanych przez płatników (np. PIT-11) i generuje wstępnie wypełnione zeznanie. Ten dokument to tylko pomoc i nie zastąpi pracy podatnika. Przed wysłaniem należy go sprawdzić i ewentualnie uzupełnić/zmienić.


Druga opcja to skorzystanie ze specjalistycznego oprogramowania do wypełniania druków księgowych. Są one zaprojektowane tak, aby w maksymalny w sposób wspierać użytkownika i bezboleśnie przeprowadzić go przez kolejne pola i pozycje formularza. Wybierając któryś z nich, warto zwrócić uwagę na renomę twórcy oraz dostępność najnowszych wersji lub aktualizacji.


Źródło: E-FILE

13.12.2017


Tagi: pit-11


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE