QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

(Nie)nowoczesna bankowość? Co wynika z zestawienia 24 banków?

wykres


Bankowe aplikacje mobilne, płatności telefonem, Android Pay, BLIK, elektroniczny portfel... Sposobów na korzystanie z pieniędzy, które leżą na koncie w banku nie brakuje.


Płatności mobilne i nowe technologie w bankach - 2017 r.

Ale czy aby na pewno polskim konsumentom nie brakuje do tych ułatwień dostępu? Dziś przyglądam się, jak z nowoczesnymi rozwiązaniami radzą sobie poszczególne banki w naszym kraju. Sprawdzam, które z nich nadążają za duchem czasu i dają wszechstronny, mobilny dostęp do konta i karty, a więc taki na miarę współczesnych czasów.


Nasz styl życia zmienia się lotem błyskawicy, a dostosowane do niego ułatwienia także w bankowości są pod względem technologicznym na wyciągnięcie ręki przeciętnego konsumenta, dlatego umówmy się: sprawdzanie stanu środków i wykonanie przelewu przez telefon to funkcja “dla bankowego przedszkolaka”, porównywalna z etapem, gdy nasze telefony zostały wyposażone w aparat i możliwość wysyłania mmsów. Nie ma się czym zachwycać, prawda? A jednak niektóre banki nadal sprzedają swoim klientom produkty na miarę czasów, gdy królowały telefony z guzikami. Są i takie, które nie mają jeszcze aplikacji mobilnej dla swoich klientów!


Inspiracją do niniejszego wpisu stało się ostatnie podsumowanie mego zarabiania na promocjach bankowych. Tam z prawie 440 zł, które uzyskałem za poprzedni miesiąc, ponad połowa była wynikiem korzystania z aplikacji czy płatności mobilnych! Taki udział nowinek w wypracowaniu mych zysków z bankobrania zrobił na mnie tak duże wrażenie, że postanowiłem bliżej przyjrzeć się ofercie banków w zakresie udostępniania takich rozwiązań jak Android Pay, BLIK, HCE czy portfele elektroniczne.


Oferta banków w zakresie tradycyjnych produktów bankowych jest dość ujednolicona. Jeśli jednak pod uwagę weźmiemy udostępnianie nowych technologii, to różnice są spore, a między niektórymi bankami jest prawdziwa przepaść. Są takie, które oferują wszystko co w praktyce jest możliwe... ale są też i banki, które utknęły w - nie bójmy się tego określenia - poprzednim wieku. Bo dostęp do konta przez bankowość internetową w końcu lat 90-tych dawały już pierwsze banki. W czasach smartfonów, płatności zbliżeniowych i e-zakupów klienci oczekują czegoś więcej niż tylko pełnego celebracji siadania przed komputerem, by odpalić bankowość i zrobić tam przelewy za rachunki i faktury.


Przyjrzałem się więc ofercie 24 największych banków ogólnopolskich, by sprawdzić, co mają do zaoferowania dla swych klientów. Poniżej prezentuję obraz (nowoczesnej?) bankowości w Polsce. W tabeli uszeregowałem banki zaczynając od tych najbardziej otwartych na technologie ułatwiające płatności i dające klientom wygodny dostęp do pieniędzy. Zestawienie zamykają, jak się można łatwo domyślić, banki, które w tej dziedzinie mają jeszcze wiele do nadrobienia.


wykres


Choć bez wyjątków i różnic się nie obywa. Dopowiedzieć więc należy, że w przypadku Eurobanku w aplikacji Android Pay podpiąć można wyłącznie karty kredytowe wydane przez ten bank (nie da się tego zrobić z kartami debetowymi wydawanymi do konta osobistego). W przypadku BGŻ BNP Paribas kartę podpiąć można do Android Pay, gdy została wydana po 12.09.2016 r. (ze starszymi kartami to się nie uda).


Jeśli zaś chodzi o płatności kartą w telefonie, to wystarczy tylko jej wirtualna wersja (bez konieczności wyrabiania tradycyjnej, plastikowej karty) w... większości banków (spośród tych, które udostępniają tego typu płatności), ale nie we wszystkich. W przypadku PKO BP, Inteligo, Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe klient musi również posiadać kartę plastikową by móc korzystać z płatności zbliżeniowych telefonem. Podobnie jest w mBanku oraz Orange Finanse, gdzie płatności telefonem możliwe są dla posiadaczy tradycyjnej karty (podpina się ją pod usługę Android Pay, będącą w tym przypadku integralną częścią aplikacji mobilnej banku). Tym samym płacić telefonem za pomocą wirtualnej karty w telefonie (bez konieczności posiadania plastikowej) można w zaledwie 7 bankach.


Aplikacja mobilna... czasami nie tak oczywista

Spośród analizowanych banków 21 udostępnia aplikację na urządzenia mobilne. W każdym przypadku są to aplikacje dla użytkowników urządzeń z oprogramowaniem Android oraz iOS. Posiadacze telefonów z Windows Phone już nie mogą być tak pewni dostępności aplikacji stworzonej dla nich. Takowa oferowana jest już tylko przez 15 banków.


W 3 bankach sytuacja wygląda aktualnie tak, iż aplikacji mobilnych dla klientów nie ma. Obejść się smakiem korzystania z bankowości na telefonie i podziwiania w ten sposób stanu środków zgromadzonych na rachunkach muszą klienci Banku Pocztowego, Toyota Banku i Deutsche Banku. W przypadku tego ostatniego rekompensatą jest responsywna bankowość (strona banku automatycznie dostosowuje się do wielkości ekranu, na którym jest wyświetlana). Dla klientów Banku Pocztowego koniecznie chcących mieć aplikację na telefonie alternatywą (dostępną jednak dopiero od nieco ponad 2 miesięcy) jest EnveloBank, czyli internetowa marka Banku Pocztowego. Mimo młodego stażu EnveloBanku, tutaj aplikacja jest już dostępna.


Płatności telefonem: karta w aplikacji banku vs Android Pay

Aplikacja mobilna to jedno, ale jej funkcjonalności to drugie. Choć na niektóre banki nie mają wpływu. Z możliwości zbliżeniowego płacenia telefonem ciągle wykluczeni są posiadacze urządzeń z oprogramowaniem iOS, ponieważ Apple w Polsce nie udostępnił jeszcze tej usługi. Bez sięgania po gotówkę czy tradycyjną, plastikową kartę płatniczą, swobodnie płacić mogą użytkownicy urządzeń z Androidem, ale również nie wszyscy. Warunki są dwa: najniższa wymagana wersja oprogramowania to 4.4, a urządzenie musi posiadać wbudowany moduł NFC (umożliwiający zbliżeniowe płatności). Na szczęście nie muszą to być drogie urządzenia. Sam korzystam z telefonu, który zakupiłem już jakoś 2,5 roku temu za 500 zł. Ta forma płatności działa bez zarzutu.


Pod względem korzystania z nowoczesnej bankowości Androidowcy mają zatem w Polsce lepiej. To, w jakim zakresie są dla nich dostępne pewne ułatwienia zależy jednak już od banku, w którym jest ich konto. Do wyboru mają możliwość płacenia kartą podpiętą do bankowej aplikacji, jak i (nieco bardziej uniwersalną) aplikacją Android Pay, do której podpiąć można wiele kart różnych banków. Nie wszystkie banki takie opcje udostępniają. I o ile na płatności telefonem bezpośrednio z poziomu aplikacji mobilnej pozwala kilkanaście banków, o tyle w przypadku Android Pay na podpinanie swych kart w tej aplikacji godzi się ciągle tylko 9 z nich (przy czym jeden - Eurobank - pozwala na to wyłącznie posiadaczom karty kredytowej).


Płacenie bezpośrednio z poziomu aplikacji banku w większości przypadków wymaga aktywacji stosownej opcji w tejże właśnie aplikacji (tej samej na której możesz sprawdzać historię, zlecać przelewy czy zakładać lokaty). Ale są dwa wyjątki. Do płatności zbliżeniowych dwa banki wymagają ściągnięcia odrębnej apki. Tak jest w Banku Pekao oraz Raiffeisen Polbanku.


Kilkanaście banków z możliwością zbliżeniowej płatności telefonem za pośrednictwem własnej aplikacji, a do tego 9 banków udostępniających płacenie wydawanymi przez siebie kartami przez Android Pay może robić wrażenie. Ale rzeczywistość już tak różowa nie jest, gdyż w kilku bankach te dwie opcje udostępniane są jednocześnie. Tak jest w BZ WBK, Eurobanku, Getin Banku, mBanku. Wybór dają swoim klientom także dwa banki będące odnogą operatorów telefonicznych, a więc poniekąd z definicji takie, którym wręcz wypada być nowoczesnymi i mobilnymi. Są to Orange Finanse i T-Mobile Usługi Bankowe. Tym samym klienci wielu banków ciągle pozostają bez możliwości korzystania z jakiejkowiek formy płacenia bez karty.


Dla osób, które chciałyby płacić zbliżeniowo bez noszenia portfela, a nie mają albo konta w banku udostępniającym płatności telefonem, albo modułu NFC w swoim smartfonie, alternatywą jest nośnik zbliżeniowy. Najczęściej jest on wydawany w postaci naklejki, co pozwala na jej umieszczenie np. na obudowie telefonu i płacenie poprzez zbliżanie. Takie "gadżety" dystrybuuje obecnie dokładnie połowa banków spośród tych, których ofercie się przyjrzałem. Wyrobienie i/lub posiadanie naklejki zazwyczaj jednak niestety kosztuje. A jako że jesteśmy na blogu Bankobranie, którego głównym założeniem jest zarabianie na bankach, a nie płacenie za usługi czy produkty, to ten wątek pomijam.


Nad "wejściem" w Android Pay pracują kolejne banki. Już lada moment usługa ma być udostępniona klientom Citibanku.


BLIK. Jest i... ma być, ma być, ma być

Blik to polskie rozwiązanie na płatności mobilne, które - jak donosi jego operator - sukcesywnie zdobywa popularność. Daje kilka możliwości: wypłaty z bankomatów bez użycia karty (a w niektórych bankach już nawet wpłaty we wpłatomatach), przelewy na telefon oraz płatności za transakcje w punktach handlowo-usługowych i w Internecie. W odróżnieniu od aplikacji mobilnej banku, czy Android Pay, nie wymaga posiadania telefonu z NFC. Płaci się w zasadzie jak zwykłą kartą, wpisując zamiast pinu kod odczytany na telefonie za pośrednictwem BLIKa, a transakcję potwierdza się w aplikacji mobilnej banku. Osobiście uważam, że BLIK przy bankomacie czy wpłatomacie to bardzo wygodna opcja (i do tego bezpieczna, bo odchodzi ryzyko skimmingu, czyli zeskanowania karty). Tak samo rozwiązanie sprawdza się w płatnościach internetowych (łatwiej wprowadzić 6-cyfrowy kod i zatwierdzić transakcję, niż wklepywać masę danych przy płaceniu kartą). Wygodne są przelewy na telefon, bo BLIK to też sposób na przelew natychmiastowy, zazwyczaj bez dodatkowych opłat. Najsłabszą stroną BLIKa są jednak płatności w punktach handlowo-usługowych. Główne przyczyny są dwie: liczba miejsc akceptujących tę formę płatności ciągle pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak wiedza obsługi niejednego sklepu na temat BLIKa i przyjmowania kodu.


Bankami, które obecnie udostępniają klientom BLIKa są: Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Orange Finanse, PKO BP (w tym Inteligo) oraz T-Mobile Usługi Bankowe.


Kolejne banki informują już o pracy nad wdrożeniem. Są to: BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, EnveloBank i Raiffeisen Polbank. Część z nich zapowiada wdrożenie BLIKa już od dłuższego czasu, ale terminy udostępnienia tej formy płatności nie są jednak bliżej znane.


Portfele elektroniczne

Jeśli czytając powyższe czujesz niedosyt, bo Twój bank nie daje Ci okazji, by poczuć się wystarczająco nowoczesnym, jest jedna dobra wiadomość. Przynajmniej w Internecie możesz płacić wygodnie i z duchem czasu. Nawet gdy Twój obecny bank jest na bakier z opisywanymi tu udogodnieniami. To portfel elektroniczny (pod nazwą Masterpass lub Visa Checkout), który można posiadać bez zmiany banku. W przypadku Masterpass aktywacja portfela jest możliwa w BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Pekao - w ramach PeoPay oraz Raiffeisen Polbank, ale można tam podpinać też karty wydawane przez inne banki. Choć równie dobrze portfel ten założysz bezpośrednio u organizacji Mastercard oraz w zewnętrznych firmach. Usługa Visa Checkout udostępniana jest wyłącznie przez organizację Visa.


Jak to działa? W portfelu (profilu na stronie internetowej) zapisujesz swą kartę bądź karty płatnicze dowolnych banków i w sytuacji, gdy dany e-sklep akceptuje taką formę płatności, wystarczy zalogować się do portfela i wybrać kartę do wykonania płatności. Bez konieczności każdorazowego wprowadzania ciągu cyfr z numeru karty i innych danych (data ważności, imię i nazwisko, kod CVV/CVC).


A jak na tym zarabiać?

Technologie wdrażane przez banki to jedna strona medalu. Druga to natomiast to, na ile klienci tych banków chcą z nich korzystać. Ale i tu w pewnym stopniu wracamy do punktu wyjścia, czyli do banków, które te technologie wdrażają. Jakie mają sposoby, by zachęcać do otwierania się na nowoczesność? Które banki robią to najskuteczniej? Nie byłbym sobą, gdybym na sam koniec nie pokusił się o podsumowanie, które banki dają zarobić (i ile) na byciu nowoczesnym klientem. Wyróżnić tu wypada zarówno promocje dla nowych klientów, jak i - często przy tego typu premiowanym testowaniu nowinek - dla obecnych posiadaczy konta w danym banku.


Najwięcej dla nowych

Jeśli zdecydujesz się otworzyć konto w banku stawiającym na nowinki, wtedy też na korzystaniu z nich zyskasz najwięcej. BGŻ BNP Paribas płaci do 400 zł za darmowe Konto Optymalne, a spora część tej premii (do 300 zł) wypłacana jest w postaci bonusów za płatności z Android Pay i poprzez portfel Masterpass, a także za transakcje aplikacją mobilną (w tym za przelewy zlecane na konta w innych bankach, również własne, więc całą pulę w ramach "Mobilnej Premii" zgarnąć można bez wydania choćby grosza).


Zwrot 1% transakcji wykonanych telefonem daje Alior Bank w przypadku Konta Jakże Osobistego. Aby uzyskiwać gratyfikacje (maksymalnie do 20 zł miesięcznie) płacić należy telefonem (liczą się zarówno płatności telefonem HCE, Android Pay, jak i BLIKiem).


mBank oddaje 4% za płatności BLIKiem (i/lub kartą wydawaną do konta) w dowolnych punktach handlowo-usługowych. Dzięki bonusowi na start i premii za polecenia łącznie można zgarnąć nawet 1 000 zł za eKonto (dodatkowo z gwarancją braku opłat za konto i kartę przez 2 lata).


Promocje dla obecnych klientów

Najczęściej promocje dla obecnych klientów oferuje BZ WBK. Aktualnie załapać się można na powerbank za 3 płatności mobilną kartą Visa w telefonie, czy kartę podarunkową 30 zł do sklepów Żabka i Freshmarket (jeśli pula jeszcze się nie wyczerpała).


Na topie od pewnego czasu jest płacenie telefonem. Promocje tego typu proponują obecnie następujące banki: Alior Bank (bonus 50 zł za 5 płatności Android Pay, a dodatkowo - dla najaktywniejszych - nagrody po 1000 zł w konkursie, który pierwotnie miał się już zakończyć, ale został przedłużony do 31.12.2017 r.), ING Bank Śląski (bonus 30 zł), mBank (10 zł za pierwszą płatność telefonem), Orange Finanse (40 zł za kilkanaście płatności zbliżeniowych telefonem) oraz PKO BP (w tym Inteligo) bonus 20 zł za płatności telefonem w promocji #WartoBezgotówkowo z IKO.


Autor: Mr. Złotówa, autor bloga Bankobranie


Źródło: www.bankobranie.blogspot.com (na podstawie własnego opracowania)

13.12.2017


Tagi: banki, płatności mobilne


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...