QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Słaby sentyment na rynku ropy

Paweł Grubiak

Wzrost cen ropy naftowej, jaki nastąpił w miniony piątek po czwartkowej decyzji OPEC, dał niektórym inwestorom na tym rynku nadzieję na utrzymanie zwyżek cen tego surowca. Jednak początek nowego tygodnia przyniósł wyraźną zmianę nastrojów, a notowania ropy naftowej skierowały się w dół. Cena europejskiej ropy Brent, która jeszcze pod koniec minionego tygodnia oscylowała w okolicach 64 USD/baryłkę, obecnie niewiele przekracza poziom 61 USD/baryłkę. Podobnie jest z cenami amerykańskiej ropy WTI, w minionym tygodniu przekraczającej poziom 58 USD/baryłkę, a obecnie poruszającej się w okolicach 56 USD/baryłkę.


Nastawienie inwestorów do rynku ropy naftowej jest w tym momencie niezbyt dobre, o czym świadczy ich brak reakcji na całkiem niezłe dane fundamentalne z tego rynku. Wcześniej w tym tygodniu OPEC poinformowało o dużym spadku produkcji ropy naftowej w kartelu w listopadzie, a tym samym, o dopasowaniu się państw OPEC do limitów produkcji aż w 112 procentach w ubiegłym miesiącu, co stanowiło znaczną poprawę w stosunku do października.


wykres


Z kolei we wtorek i wczoraj opublikowane zostały dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Przedwczoraj Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute) podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 5,5 mln baryłek, co było większą zniżką niż spodziewane 3,4 mln baryłek. Niemal identyczny wynik wczoraj pokazał Departament Energii USA, według którego zapasy ropy w tym kraju w minionym tygodniu spadły o 5,6 mln baryłek.


Mało entuzjastyczne nastawienie inwestorów do powyższych danych może wynikać z faktu, że departament jednocześnie pokazał dużą zwyżkę zapasów benzyny w poprzednim tygodniu: aż o 6,8 mln baryłek wobec oczekiwanych 1,7 mln baryłek, a także większy od oczekiwań wzrost zapasów destylatów: 1,7 mln baryłek przy oczekiwanych 1 mln baryłek. To może przyczynić się do spadku przerobu ropy naftowej w rafineriach amerykańskich w kolejnych tygodniach, co negatywnie wpłynęłoby na popyt na ropę w tym kraju.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

07.12.2017


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Znamy już najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia oddane do użytku w 2017 roku...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

SPOTKANIA BIZNESOWE

KINNARPS - MEBLE

foto

Kinnarps Polska uruchamia wyprzedaż mebli biurowych poprzez sklep internetowy...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...