QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

2018 rokiem zmiany: gospodarcze skutki trendów rynkowych

wykres


Główny ekonomista, CIO i dyrektor ds. obrotu w Saxo Banku prezentuje swoje prognozy dotyczące kluczowych czynników na rynkach, w tym Chin, elektryfikacji, kryptowalut, recesji i polityki, które mogą odegrać ważną rolę w 2018 roku.


Przemawiając na konferencji Saxo Banku, Jakobsen omówił rosnący wpływ Chin i ich umacniającej się pozycji na światowej scenie na wzrost cen i notowania towarów wobec dolara amerykańskiego. - Ponieważ Chiny kontrolują 50% wzrostu i kredytów na świecie, pozostają najważniejszym krajem pod względem impulsu kredytowego i trendu zachowań - powiedział Jacobsen.


Jakobsen przewiduje, że Chiny będą motorem jednej z najważniejszych innowacji na świecie - elektryfikacji, a w szczególności pojazdów elektrycznych. Biorąc pod uwagę fakt, że zanieczyszczenie jest największym problemem w Chinach, pojazdy elektryczne będą stanowiły istotną część ambicji tego kraju w zakresie światowego przywództwa, a trzeba podkreślić, że ogólne dążenia do elektryfikacji zyskały w ostatnim czasie silnie na znaczeniu - do 2020 r. Volvo planuje zelektryfikować całą swoją linię modeli, a wiodący chiński producent samochodów BYD oczekuje, że do 2030 r. wszystkie jego samochody będą w pełni zelektryfikowane.


Jakobsen wskazał również na monopolistyczną sytuację w sektorze technologicznym jako jedno z zagrożeń w 2018 roku: - Wiodące spółki technologiczne, takie jak Google, Amazon czy Apple, działają w warunkach monopolu i z niewielką lub zerową konkurencją, co tłumaczy ich ogromną rentowność. Te zyski wynikają z braku regulacji rynku, co pozwala dużym graczom utrzymać monopolistyczną strukturę cenową wobec konsumentów, prowadzącą do negatywnych konsekwencji gospodarczych dla przyszłej produktywności, inwestycji oraz badań i rozwoju - powiedział Jakobsen.


Kwestia regulacji została także przytoczona w odniesieniu do kryptowalut i Bitcoina - Jakobsen jest zdania, że waluta ta stanie się przedmiotem rządowej regulacji w 2018 roku.


- Bitcoin ma być zdecentralizowaną, antyrządową i antyestablishmentową walutą, ale wszyscy gracze pozostają w Internecie, który jest najbardziej uregulowanym miejscem na świecie. Wkrótce ta moneta antyrządowa będzie regulowana przez rządy, a Chiny i Rosja będą prawdopodobnie pierwszymi, które wyemitują własne narodowe kryptowaluty. Co jest swego rodzaju ironią - mówi Jacobsen.


Jakobsen wyjaśnił, że perspektywy dla rynku Bitcoina są trudne do przewidzenia, ponieważ choć bardzo popularna, to waluta na razie kroczy tylko w jednym kierunku. Gdy większe giełdy, takie jak CME i CBOE, rozpoczną notowania Bitcoina, rynek się zmieni, gdyż umożliwi zajmowanie także krótkich pozycji.


Jakobsen przewiduje, że 2018 będzie rozstrzygającym rokiem dla instrumentów ze stałym oprocentowaniem w USA. - Albo osiągniemy poziom 0% albo 3%. Jeśli przełamiemy 30-letni trend spadkowy, będzie to jedna z największych zmian w moim życiu i doprowadzi do 80-procentowego prawdopodobieństwa amerykańskiej recesji w przyszłym roku - powiedział Jakobsen, który oczekuje, że tendencja ta utrzyma się na niezmienionym poziomie, z możliwością zerowych stóp procentowych do 2019 roku.


Na Bliskim Wschodzie wydarzenia, takie jak ubiegłoroczna emisja obligacji w Arabii Saudyjskiej oraz pogłębienie się płynności na rynkach kapitałowych zaowocowały pozytywnym rokiem, ale Jakobsen prognozuje inny model regionalny w 2018 roku: - Ryzyko geopolityczne, które obserwowaliśmy w regionie w tym roku sprawi, że inwestorzy zagraniczni będą ostrożni, a większość z nich wstrzyma się z decyzjami - stwierdza Jacobsen. Będzie to miało pewien negatywny wpływ na wzrost gospodarczy GCC, który, według prognoz Jakobsena, wyniesie 1%.


Patrząc na przyszłość regionu, Jakobsen skupia się na sektorze małych i średnich przedsiębiorstw: - Aby wzmocnić gospodarkę, sektor MŚP musi stanowić o wiele większą część gospodarki krajów GCC. Wszystkie najsilniejsze gospodarki na świecie mają silne sektory MŚP. Jego zaangażowanie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia długoterminowego wzrostu poprzez rozszerzenie działalności kredytowej i wydajności na szerszy, bardziej elastyczny sektor prywatny - mówi Jacobsen.


Źródło: Saxo Bank

05.12.2017


Tagi: rynek finansowy, gospodarka


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Znamy już najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia oddane do użytku w 2017 roku...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

SPOTKANIA BIZNESOWE

KINNARPS - MEBLE

foto

Kinnarps Polska uruchamia wyprzedaż mebli biurowych poprzez sklep internetowy...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...