QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Susze w Argentynie istotne na rynku zbóż

Paweł Grubiak

Zbiory zbóż w bieżącym roku w Stanach Zjednoczonych były bardzo obfite. Duża produkcja miała miejsce zwłaszcza na rynkach kukurydzy i soi, ocierając się wręcz o historyczne rekordy. Odbiło się to oczywiście na cenach obu tych towarów rolnych, które w bieżącym roku w zasadzie poruszają się w konsolidacji i jedynie w krótkich okresach widać było na wykresach cen obu zbóż wyraźniejsze ruchy cenowe. W rezultacie, cena kukurydzy w Stanach Zjednoczonych porusza się obecnie w okolicach 3,50 USD/buszel, czyli na praktycznie takim samym poziomie jak na początku roku. Natomiast cena soi w USA znajduje się tuż poniżej poziomu 10 USD/buszel, czyli również w tych samych rejonach co na początku stycznia br.,/b>


Obecnie sezon żniw w Stanach Zjednoczonych dobiegł już końca, a amerykańskie zboża trafiają na globalny rynek. Tymczasem uwaga inwestorów przeniosła się już na Amerykę Południową, gdzie trwają zasiewy kukurydzy oraz soi w Brazylii i Argentynie. Oba te kraje znajdują się w czołówce globalnych producentów kukurydzy i soi, dlatego tamtejsza sytuacja ma przełożenie na ceny tych towarów, także w kontekście amerykańskich kontraktów futures.


wykres


W ostatnich dniach obawy uczestników rynku zbóż wzbudza sytuacja pogodowa w Argentynie, gdzie utrzymują się wysokie temperatury, a deszczu brakuje. Również w najbliższych dniach mają spaść tam jedynie przelotne opady, co prawdopodobnie nie pozwoli na przyspieszenie zasiewów. Taka sytuacja może źle wpłynąć zwłaszcza na późniejsze plony soi w Argentynie – co z kolei może przełożyć się na sytuację na całym światowym rynku tego surowca, ponieważ Argentyna to jeden z kluczowych eksporterów soi, a także oleju sojowego oraz mączki sojowej. Dodatkowym zagrożeniem dla późniejszych plonów soi w tym kraju jest możliwość pojawienia się niekorzystnej pogodowej formacji La Nina i jej utrzymania przez większość okresu wzrostu soi.


Chociaż obecna pogoda może zaszkodzić produkcji kukurydzy i soi w Argentynie, to jeszcze jest czas na nadrobienie zaległości w zasiewach. Pogoda ma największy wpływ na wielkość plonów na ogół dopiero w lutym i marcu, czyli pod koniec okresu wzrostu zbóż.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

05.12.2017


Tagi: zboża, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Znamy już najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia oddane do użytku w 2017 roku...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

SPOTKANIA BIZNESOWE

KINNARPS - MEBLE

foto

Kinnarps Polska uruchamia wyprzedaż mebli biurowych poprzez sklep internetowy...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...