QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Polska - Rynek komercyjny III kw. 2017

wykres


Sektor nieruchomości biurowych rozwija się najdynamiczniej spośród nieruchomości komercyjnych w Polce, zarówno w Warszawie, jak i w regionach. Jednak na rynku inwestycyjnym - po trzech kwartałach 2017 roku - największych wolumen transakcji inwestycyjnych odnotowano w segmencie handlowym – wynika z najnowszego raportu Knight Frank „Polska - Rynek komercyjny III kw. 2017”.


Polska - Rynek komercyjny III kw. 2017


Agata Holak, Starszy Konsultant w Dziale Badań Rynku, Knight Frank:

Dane na koniec III kwartału 2017 roku potwierdzają, ze rynek biurowy w Polsce znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu. Świadczy o tym wysoki popyt, który tylko w miastach regionalnych w okresie od stycznia do września przekroczył średni roczny poziom z ostatnich 5 lat. Tak duże zainteresowanie najemców wyjaśnia rekordową aktywność deweloperów – na koniec września w największych miastach w Polsce w budowie znajdowało się aż 1,8 mln m kw. powierzchni biurowej, to wynik nienotowany nigdy dotąd. Mimo rosnących zasobów i nasilającej się konkurencji między deweloperami, notujemy w tym roku systematyczny spadek współczynnika pustostanów na większości rynków, zaś czynsze wywoławcze utrzymują się na stabilnym poziomie.


Magdalena Czempińska, Dyrektor w Dziale Badań Rynku, Knight Frank:

Okres od stycznia do września 2017 roku można uznać za umiarkowanie satysfakcjonujący na rynku handlowym. Otwarto m.in. dwa długo wyczekiwane projekty handlowe: IKEĘ w Lublinie i Galerię Północną w Warszawie, a daty otwarcia kolejnych galerii handlowych już zostały wyznaczone na kolejne miesiąca IV kwartału. To dzięki wielkoskalowym projektom takim jak m.in. Serenada w Krakowie czy Wroclavia we Wrocławiu rok 2017 powinien zamknąć się z podażą porównywalną do wolumenu z 2016 roku.


Oprócz projektów budowanych od podstaw, w realizacji znajdują się rozbudowy istniejących obiektów oraz ich modernizacje. Przewidujemy, że ten trend będziemy obserwować również w 2018 roku, głównie ze względu na duży udział projektów starszych niż 10 lat.


W naszej opinii, wzrost pustostanów w I połowie roku był tymczasowy. Dzięki stabilnemu popytowi ze strony zarówno nowych jak i istniejących marek, poziom dostępnej powierzchni w największych miastach powinien systematycznie spadać.


Aleksandra Burkot, Konsultant w Dziale Badań Rynku, Knight Frank:

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne pod koniec III kwartału 2017 roku przekroczyła 2,4 mld euro, co stanowiło jednocześnie 8% spadek rok do roku. Choć na rynku inwestycyjnym panuje niewielkie spowolnienie, to biorąc pod uwagę plany i aktywność inwestorów pod koniec roku, wolumen przejęć w 2017 roku może przekroczyć historyczny wynik osiągnięty przed rokiem (4,5 mld euro), a Polska pozostanie liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.


Rynek został zdominowany przez sektor handlowy. Zawarto na nim niemal 50% wszystkich transakcji w Polsce w okresie I-III kw. 2017, a wynik ten był o 14% niższy niż w roku ubiegłym. Transakcje w sektorze biurowym stanowiły 30% i, w przeciwieństwie do poprzednich, lat inwestycje w tym segmencie miały miejsce przede wszystkim na stołecznym rynku. Transakcje zawarte w segmencie magazynowym stanowiły jedynie 5% wszystkich inwestycji sfinalizowanych w Polsce, a najbardziej pożądanymi aktywami pośród nieruchomości magazynowych wciąż pozostają portfele obiektów logistycznych. Rośnie zainteresowanie segmentami alternatywnymi pośród nieruchomości komercyjnych, takimi jak hotele czy apartamenty na wynajem. W okresie I-III kw. 2017 w sektorze hotelowym ulokowano 334 mln euro i był to jak dotąd rekordowy wynik.


Stopy kapitalizacji pozostają na stabilnym poziomie i oscylują pomiędzy 5,25%, a 5,50% dla nieruchomości handlowych, 5,25% dla najlepszych obiektów biurowych w centrum Warszawy oraz 6,25%-7,00% dla nieruchomości biurowych zlokalizowanych w miastach regionalnych. Z kolei obiekty magazynowe wycenianie są przy stopach kapitalizacji na poziomie 6,75%.


Więcej informacji w raporcie: Polska - Rynek komercyjny III kw. 2017


Źródło: Knight Frank

21.11.2017


Tagi: nieruchomości komercyjne, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

TARGI EXPO