QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Polska - Rynek komercyjny III kw. 2017

wykres


Sektor nieruchomości biurowych rozwija się najdynamiczniej spośród nieruchomości komercyjnych w Polce, zarówno w Warszawie, jak i w regionach. Jednak na rynku inwestycyjnym - po trzech kwartałach 2017 roku - największych wolumen transakcji inwestycyjnych odnotowano w segmencie handlowym – wynika z najnowszego raportu Knight Frank „Polska - Rynek komercyjny III kw. 2017”.


Polska - Rynek komercyjny III kw. 2017


Agata Holak, Starszy Konsultant w Dziale Badań Rynku, Knight Frank:

Dane na koniec III kwartału 2017 roku potwierdzają, ze rynek biurowy w Polsce znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu. Świadczy o tym wysoki popyt, który tylko w miastach regionalnych w okresie od stycznia do września przekroczył średni roczny poziom z ostatnich 5 lat. Tak duże zainteresowanie najemców wyjaśnia rekordową aktywność deweloperów – na koniec września w największych miastach w Polsce w budowie znajdowało się aż 1,8 mln m kw. powierzchni biurowej, to wynik nienotowany nigdy dotąd. Mimo rosnących zasobów i nasilającej się konkurencji między deweloperami, notujemy w tym roku systematyczny spadek współczynnika pustostanów na większości rynków, zaś czynsze wywoławcze utrzymują się na stabilnym poziomie.


Magdalena Czempińska, Dyrektor w Dziale Badań Rynku, Knight Frank:

Okres od stycznia do września 2017 roku można uznać za umiarkowanie satysfakcjonujący na rynku handlowym. Otwarto m.in. dwa długo wyczekiwane projekty handlowe: IKEĘ w Lublinie i Galerię Północną w Warszawie, a daty otwarcia kolejnych galerii handlowych już zostały wyznaczone na kolejne miesiąca IV kwartału. To dzięki wielkoskalowym projektom takim jak m.in. Serenada w Krakowie czy Wroclavia we Wrocławiu rok 2017 powinien zamknąć się z podażą porównywalną do wolumenu z 2016 roku.


Oprócz projektów budowanych od podstaw, w realizacji znajdują się rozbudowy istniejących obiektów oraz ich modernizacje. Przewidujemy, że ten trend będziemy obserwować również w 2018 roku, głównie ze względu na duży udział projektów starszych niż 10 lat.


W naszej opinii, wzrost pustostanów w I połowie roku był tymczasowy. Dzięki stabilnemu popytowi ze strony zarówno nowych jak i istniejących marek, poziom dostępnej powierzchni w największych miastach powinien systematycznie spadać.


Aleksandra Burkot, Konsultant w Dziale Badań Rynku, Knight Frank:

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne pod koniec III kwartału 2017 roku przekroczyła 2,4 mld euro, co stanowiło jednocześnie 8% spadek rok do roku. Choć na rynku inwestycyjnym panuje niewielkie spowolnienie, to biorąc pod uwagę plany i aktywność inwestorów pod koniec roku, wolumen przejęć w 2017 roku może przekroczyć historyczny wynik osiągnięty przed rokiem (4,5 mld euro), a Polska pozostanie liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.


Rynek został zdominowany przez sektor handlowy. Zawarto na nim niemal 50% wszystkich transakcji w Polsce w okresie I-III kw. 2017, a wynik ten był o 14% niższy niż w roku ubiegłym. Transakcje w sektorze biurowym stanowiły 30% i, w przeciwieństwie do poprzednich, lat inwestycje w tym segmencie miały miejsce przede wszystkim na stołecznym rynku. Transakcje zawarte w segmencie magazynowym stanowiły jedynie 5% wszystkich inwestycji sfinalizowanych w Polsce, a najbardziej pożądanymi aktywami pośród nieruchomości magazynowych wciąż pozostają portfele obiektów logistycznych. Rośnie zainteresowanie segmentami alternatywnymi pośród nieruchomości komercyjnych, takimi jak hotele czy apartamenty na wynajem. W okresie I-III kw. 2017 w sektorze hotelowym ulokowano 334 mln euro i był to jak dotąd rekordowy wynik.


Stopy kapitalizacji pozostają na stabilnym poziomie i oscylują pomiędzy 5,25%, a 5,50% dla nieruchomości handlowych, 5,25% dla najlepszych obiektów biurowych w centrum Warszawy oraz 6,25%-7,00% dla nieruchomości biurowych zlokalizowanych w miastach regionalnych. Z kolei obiekty magazynowe wycenianie są przy stopach kapitalizacji na poziomie 6,75%.


Więcej informacji w raporcie: Polska - Rynek komercyjny III kw. 2017


Źródło: Knight Frank

21.11.2017


Tagi: nieruchomości komercyjne, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE