QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Boże Narodzenie w oczach Polaków, Czechów i Słowaków

wykres


Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia najwcześniej zaczynają Czesi – co czwarty mieszkaniec tego kraju pierwsze upominki i dekoracje kupuje już pod koniec lata. Słowacy częściej sięgają po choinkę sztuczną niż żywą, a Polacy, najpóźniej spośród trzech ankietowanych nacji, zaczynają odczuwać świąteczny nastrój. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Westwing Home & Living , największy w Polsce klub zakupowy z produktami do wyposażenia i dekoracji wnętrz.


Czesi najwcześniej zaczynają przygotowania do świąt

Boże Narodzenie to najważniejsze święta w roku dla zdecydowanej większości Polaków, Czechów i Słowaków. We wszystkich trzech krajach przygotowania do nich zaczynają się na długo przed Wigilią. Najwcześniej – w Czechach! Aż 93% Czechów uważa, że przygotowania do świąt powinno rozpoczynać się najpóźniej z początkiem grudnia. Podobnego zdania jest 83% Słowaków i 81% Polaków. Duża grupa badanych uważa jednak, że należy zacząć je znacznie wcześniej. Aż 26% Czechów przyznało, że niektóre prezenty i dekoracje kupuje już w sierpniu i we wrześniu, podczas gdy wśród Słowaków takiej odpowiedzi udzieliło 19% badanych, a Polaków – 15%.


Młodzi w świątecznym nastroju już od listopada

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Westwing Home & Living, świąteczny nastrój u większości Polaków, Czechów i Słowaków pojawia się wraz z początkiem adwentu lub zaraz po Mikołajkach. Co ciekawe, najwcześniej udziela się on ludziom młodym – 43% Czechów, 27% Słowaków i 23% Polaków, poniżej 25. roku życia, przyznało, że świąteczny nastrój ogarnia ich już na początku listopada. Wraz z wiekiem wzrasta liczba osób, u których pojawia się on dopiero w święta lub na kilka dni przed. Najmniej takich osób znajdziemy w Czechach – taką odpowiedź zaznaczyło tam tylko 14% ankietowanych, podczas gdy na Słowacji – 24%, a w Polsce – 30%.


Dekoracje w całym domu i na zewnątrz

Ponad połowa respondentów we wszystkich trzech krajach dekoruje na święta całe mieszkanie lub dom. Największą wagę do świątecznych dekoracji przykładają Czesi. Aż 60% badanych przystraja na święta cały dom, a kolejne 38% ubiera choinkę, wiesza lampki i stawia kilka ozdobnych elementów. Na Słowacji całe wnętrza dekoruje 56% badanych, a w Polsce – 52%. Zdobimy nie tylko wnętrza naszych domów – niemal 70% ankietowanych wiesza świąteczne dekoracje również na balkonach, tarasach i w ogrodzie!


- Wyniki badań potwierdzają nasze obserwacje: Polacy bardzo chętnie kupują świąteczne dekoracje i nie ograniczają się tylko do ozdób choinkowych. Często wybierają do swoich domów takie przedmioty, które jeszcze do niedawna zdobiły wyłącznie wystawy sklepowe, jak np. duże figurki zwierząt czy leśne skrzaty – wyjaśnia Marta Suchodolska, dyrektor kreatywna Westwing.pl, dodając: - Dużym zainteresowaniem cieszą się też wodoodporne lampki i dekoracje świetlne, co potwierdza, że coraz częściej zdobimy nasze domy także na zewnątrz.


Na koniec kwestia, która od lat wzbudza najwięcej emocji: choinka sztuczna czy żywa? Otóż dla 66% Polaków i 69% Czechów – tylko żywa! Z kolei wśród Słowaków zdecydowanie większą popularnością cieszy się choinka sztuczna – co roku decyduje się na nią aż 35% respondentów, a prawie 1/3 mieszkańców tego kraju nie przywiązuje większej wagi do rodzaju świątecznego drzewka.


Źródło: Westwing Home & Living

15.11.2017


Tagi: święta, Boże Narodzenie


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...