QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Słabnący popyt na rynku ropy

Paweł Grubiak

Początek nowego tygodnia nie przyniósł istotnych zmian na wykresie ropy naftowej. Cena amerykańskiej ropy WTI poruszała się stabilnie, oscylując tuż poniżej poziomu 57 USD za baryłkę. Z kolei notowania europejskiej ropy Brent spadły o niecałe 0,6%, zbliżając się tym samym do poziomu 63 USD za baryłkę. Po gwałtownej zwyżce notowań ropy naftowej na początku ubiegłego tygodnia, cena „czarnego złota” powoli, ale niemal nieprzerwanie, osuwa się w dół, co może świadczyć o słabnięciu strony popytowej na tym rynku.


Warto zauważyć, że inwestorzy na rynku ropy naftowej wykazali się niewielkim optymizmem, czy też nawet sceptycyzmem, w stosunku do pozytywnych danych fundamentalnych, które opublikowane zostały w poniedziałek. OPEC w swoim miesięcznym raporcie podwyższył prognozy przyszłorocznego popytu na ropę naftową z kartelu o 360 tysięcy baryłek dziennie do poziomu 33,42 mln baryłek dziennie. Jest to już czwarta podwyżka z rzędu, od czasu opublikowania pierwszej prognozy popytu na 2018 r. w lipcu tego roku.


wykres


Jednocześnie, autorzy raportu OPEC oczekują, że produkcja ropy naftowej w kartelu będzie utrzymana w ryzach. W październiku znajdowała się ona na poziomie 32,59 mln baryłek dziennie, a więc niższym niż szacowany przyszłoroczny popyt. Tymczasem OPEC zaznacza, że nie ma zamiaru zwiększać produkcji ropy naftowej, co w rezultacie może doprowadzić do przyszłorocznego deficytu na ropę z kartelu – i to większego niż dotychczas zakładano.


Opublikowany raport OPEC jest ostatnią miesięczną publikacją kartelu przed oficjalnym spotkaniem przedstawicieli państw OPEC, zaplanowanym na 30 listopada. Ma na nim zapaść decyzja w sprawie przedłużenia porozumienia dotyczącego cięć produkcji ropy naftowej przez większość krajów OPEC i niektóre państwa non-OPEC, w tym Rosję. Przedłużenie porozumienia w dotychczasowej formie jest na rynku oczekiwanym scenariuszem, dlatego sam ten czynnik jest już od dłuższego czasu uwzględniony w cenach ropy naftowej, a do dalszych wzrostów najprawdopodobniej będą potrzebne dodatkowe wspierające byków informacje.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

14.11.2017


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

STUDIA PODYPLOMOWE

foto

MWSLiT istnieje od 18 lat. Misją uczelni jest kształcenie wysoko...

SPOTKANIA BIZNESOWE

KOWR WE WROCŁAWIU - NOWE OFERTY!

KOWR O/Wrocław prezentuje nieruchomości zabytkowe i grunty inwestycyjne, na które...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zapraszamy do warszawskiego showroomu Kinnarps w nowej odsłonie. Zaktualizowana...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...