QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 

Powstanie nowa linia tramwajowa przez Popowice

wykres


W przyszłym tygodniu Wrocławskie Inwestycje ogłoszą przetarg na budowę nowej linii tramwajowej przez Popowice, która zmieni układ komunikacyjny miasta. Planowane rozpoczęcie inwestycji to I kwartał 2018 roku a zakończenie w 2019 roku. W kolejce czeka budowa torowisk na Swojczyce i Ołtaszyn.


Nowa linia tramwajowa będzie przebiegała od skrzyżowania ulic Dmowskiego, Władysława Jagiełły i Mieszczańskiej przez most Dmowskiego, Długą, Starogroblową i Popowicką do skrzyżowania z Milenijną i Pilczycką. Przebudowany zostanie cały ten ciąg ulic. Torowisko poprowadzone będzie między jezdniami do wiaduktu kolejowego przy Długiej, za nim będzie przebiegało po północnej stronie drogi. Największe wyzwania tego projektu to przebudowa wiaduktu kolejowego przy Długiej (wiadukt na Starogroblowej już jest przygotowany pod nową inwestycję) oraz budowa na Długiej zintegrowanego przystanku kolejowo-tramwajowego. Szacunkowa wartość robót budowlanych to około 130 milionów złotych. Staramy się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, złożony już wniosek jest na etapie oceny merytorycznej.


Bardzo się cieszę, że rozpoczynamy budowę nowej linii tramwajowej przez Popowice. Zmieni ona zupełnie układ komunikacyjny tej części Wrocławia, odciąży także ul. Legnicką poprawiając jakość podróżowania. Specyfiką tej trasy będzie połączenie z liniami kolejowymi poprzez 2 zintegrowane węzły przesiadkowe - powiedział Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia.


wykres


Powstanie 9 nowych nowych przystanków i 2 węzły przesiadkowe.


Co uzyskamy dzięki budowie tramwaju przez Popowice:

- mieszkańcy Popowic będą mieli połączenie z Dworcem głównym

- mieszkańcy Kozanowa i Popowic będą mieli nowe połączenie z pl. Grunwaldzkim

- poprawimy niezawodność systemu i odciążymy ul. Legnicką

- 5,4 km nowych i przebudowanych dróg

- 17 przebudowanych skrzyżowań

- 5,7 nowych lub przebudowanych ścieżek rowerowych


Po pierwszej inwentaryzacji na etapie planowania projektu wiele drzew zakwalifikowano do wycinki. Jednakże dzięki staraniom Departamentu Zrównoważonego Rozwoju udało się zmniejszyć tę liczbę do ok. 200 drzew. Przy współpracy z Radą Osiedla zrekompensujemy ten ubytek i posadzimy 400 nowych drzew. Warto też wspomnieć, że cześć torowiska będzie zielona, podobnie jak na torowisku na Kozanów (tam gdzie torowisko nie będzie współdzielone z autobusem, np. pod wiaduktem).


Linia tramwajowa przez Popowice będzie spełniała 2 ważne aspekty. Po pierwsze pozwoli na zwiększenie dostępności linii tramwajowych dla mieszkańców Popowic i Szczepina a po drugie poprawi system komunikacyjny nie tylko tramwajowy ale także drogowy uzupełniony o ścieżki rowerowe – powiedziała Monika Kozłowska – Święconek – dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.


W najbliższych latach magistrat planuje zakup nowoczesnego taboru (56 tramwajów i 110 autobusów z nowoczesnymi silnikami EURO 6). Do tego przygotowany zostanie program na zakup 80-ciu w 100 proc. niskopodłogowych tramwajów oraz budowę nowej zajezdni tramwajowej, która zostanie zlokalizowana przy ul. Szczecińskiej (nieopodal przecięcia torów kolejowych z AOW). Ponadto, w ramach inwestycji w linie tramwajowe, do roku 2022 pojawi się ponad 14 km nowych tras.


Plany rozwoju komunikacji tramwajowej wpisane są we Wrocławski Plan Tramwajowy. To szkielet rozbudowy i integracji komunikacji miejskiej z koleją aglomeracyjną. WPT opisuje aż 60-70 km nowych tras (około 40 zadań inwestycyjnych) do realizacji w horyzoncie przekraczającym najbliższe 20-lecie.


Obecnie trwają przygotowania do budowy kilkunastu kilometrów nowych torowisk –Hubska – już rozpoczęta, Nowy Dwór i teraz Popowice. To zadania na najbliższe trzy lata, ale plany sięgają znacznie dalej. Do 2022 roku planowa jest budowa torowisk na Swojczyce i Ołtaszyn, czyli kolejne kilkanaście kilometrów. To dopiero początek nowych inwestycji.


Źródło: UM Wrocławia

09.11.2017


Tagi: Wrocław, linia tramwajowa, torowisko, inwestycja, Popowice


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAW - BIURA DO WYNAJĘCIA

foto

Zlokalizowany w rejonie wrocławskiego śródmieścia biurowiec Promenady ZITA oferuje do wynajęcia...

NOWOCZESNE POWIERZCHNIE PRZEMYSŁOWE

mieszkanie

CTPark Opole oferuje dla inwestorów nowoczesne powierzchnie przemysłowe na terenie strefy ekonomicznej...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej platformie elektronicznej...

STUDIA PODYPLOMOWE

giełda

MWSLiT to istniejąca od 2001 r., specjalistyczna, niepubliczna...

DO WYNAJĘCIA W ŚRÓDMIEŚCIU WROCŁAWIA

giełda

Do wynajęcia hala z przeznaczeniem na cele produkcyjno-magazynowe przy ul. Góralskiej we Wrocławiu...

KOWR WE WROCŁAWIU - NOWE OFERTY!

KOWR O/Wrocław prezentuje nieruchomości zabytkowe i grunty inwestycyjne, na które...

KINNARPS - MEBLE

foto

Seria Space marki Kinnarps zaprojektowana przez Stefana Brodbecka (Brodbeck Design)...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...