QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Rynek inwestycyjny w Polsce - III kw. 2017

wykres


Łączna wartość transakcji na krajowym rynku inwestycyjnym na koniec 2017 roku, biorąc pod uwagę akwizycje sfinalizowane w pierwszych 9 miesiącach i szacunkową wartość transakcji w toku, może być wyższa o około 15 proc. od rekordowego 4,5 mld euro z ubiegłego roku. Wynik 2,3 mld euro osiągnięty w przeciągu trzech pierwszych kwartałów 2017 był co prawda niższy niż wartość transakcji zamkniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego, jednak jak podkreślają autorzy raportu, wpływ na to mają m.in. nowe regulacje dotyczące klasyfikacji podatkowej umów, wydłużające proces decyzyjny i czas konieczny na przygotowanie i sfinalizowanie transakcji.


Investment Market in Poland Q3 2017


Biura i regiony w cenie

W trzecim kwartale 2017 właściciela zmieniły nieruchomości o wartości 810 mln Euro, z czego ponad połowa (52 proc.) przypadła na projekty biurowe. Gorszy wynik niż w II kwartale - kiedy główną rolę odegrały duże transakcje portfelowe - odnotował sektor handlowy. Z kolei na rynku powierzchni magazynowych i logistycznych właściciela zmieniły dwa obiekty, za które nowi właściciele zapłacili łącznie 92 mln euro.


Autorzy raportu podkreślają, że w minionych trzech kwartałach odnotowano rosnące zainteresowanie inwestorów projektami biurowymi na rynkach regionalnych, które oferują atrakcyjne produkty inwestycyjne o znaczącym potencjale. Skierowanie uwagi na regionalne biura przełożyło się bezpośrednio na wolumen transakcji w sektorze biurowym - połowa z nich została zawarta właśnie na tych rynkach.


- Pozycja regionalnych rynków biurowych systematycznie się umacnia dzięki silnemu popytowi ze strony centrów nowoczesnych usług dla biznesu, które kreują wysokie zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię biurową. Obserwując wielkość podaży nowej powierzchni i poziom wskaźników powierzchni wynajętej, sytuacja podażowo – popytowa w regionach postrzegana jest jako stabilna, co sprzyja aktywnym tam deweloperom. Stąd spory wybór produktów, spełniających kryteria inwestorów - mówi Patrycja Dzikowska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, Europa Środkowo – Wschodnia w BNP Paribas Real Estate Poland.


Wzmożone zainteresowanie inwestorów biurowymi produktami najwyższej klasy, zlokalizowanymi w regionach, pociąga za sobą zmniejszenie różnicy stóp kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości z rynku stołecznego i poszczególnych rynków regionalnych - mówi Piotr Goździewicz, Dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych, Europa Środkowo - Wschodnia.


W poszukiwaniu logistycznych okazji

Podsumowując trzy kwartały 2017 roku, ponad połowa rynkowych transakcji została wygenerowana przez sektor handlowy, 29 proc. stanowiły transakcje z rynku biurowego. Wartość umów kupna – sprzedaży obiektów magazynowych wyniosła niecałe 119 mln euro. Odnotowany niski poziom wolumenu transakcji logistyczno-magazynowych nie oznacza jednak niskiej atrakcyjności tego sektora i braku apetytu ze strony inwestorów.


- Cały czas obserwujemy niesłabnące zainteresowanie inwestorów nabywaniem nieruchomości magazynowych, natomiast faktem jest, iż podaż gotowych do sprzedaży obiektów jest bardzo ograniczona. Stąd też wiele transakcji w segmencie magazynowym zawierane jest na zasadzie forward-funding i forward-purchase, co nie zawsze jest odzwierciedlone w wolumenie transakcyjnym tego segmentu - mówi John Palmer, Dyrektor Dział Rynków Kapitałowych, Europa Środkowo – Wschodnia.


Co dalej z REIT-ami?

Koniec wakacji przyniósł niepokojące wieści dotyczące perspektywy wprowadzenia długo oczekiwanych regulacji prawnych umożliwiających tworzenie w Polsce spółek typu REIT. Wprowadzenie w życie ustawodawstwa, wstępnie planowane na styczeń 2018, nie nastąpi w tym okresie, co tłumaczone jest m.in. koniecznością przeanalizowania wielu uwag zgłoszonych do projektu Ministerstwa Finansów przez różne instytucje i środowiska. Co więcej, projekt uregulowań został znacząco zmieniony w porównaniu z pierwszą wersją i w obecnym kształcie ogranicza możliwość tworzenia spółek REIT do sektora nieruchomości mieszkaniowych. Wyłączenie nieruchomości komercyjnych z ustawy wprowadzającej REIT w Polsce to utrata alternatywnych źródeł kapitału dla rozwoju rynku w tym sektorze.


Więcej informacji w raporcie: Investment Market in Poland Q3 2017


Źródło: BNP Paribas Real Estate Poland

06.11.2017


Tagi: nieruchomości komercyjne, transakcje


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

TARGI EXPO