QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Nadal rekordowa aktywność deweloperów

wykres


Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym deweloperzy nie zwolnili tempa. Dane o ich aktywności na rynku budowlanym przez ostatnie 12 miesięcy znów są rekordowe. Rynek nie zwalnia tempa, a entuzjazmu deweloperów nic nie jest w stanie zatrzymać.


Budowę prawie 102 tys. lokali mieszkalnych rozpoczęli deweloperzy w ostatnim roku. To nowy rekord w tej kategorii, tylu mieszkań firmy działające na rynku nie budowały jeszcze nigdy. Co znamienne, na najwyższym w historii poziomie jest też liczba mieszkań oddanych do użytkowania (86 tys.) oraz pozwoleń na budowę kolejnych (129,5 tys.) – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego przeanalizowanych przez Home Brokera.


Sam wrzesień był dla firm działających na polskim rynku okresem wysokiej aktywności. W stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku liczba rozpoczętych budów wzrosła o 10 proc., uzyskanych pozwoleń na budowę o 24,5 proc., a lokali oddanych do użytkowania o 6,5 proc. Widać jasno, że w każdej z trzech kategorii dzieje się sporo.


wykres


Dane o aktywności deweloperów poprawiają się z kwartału na kwartał, prawie każdy odczyt danych GUS to nowe rekordy.


Polacy kupują mieszkania na potęgę, nic więc dziwnego, że deweloperzy próbują zaspokoić tę potrzebę. Z danych NBP wynika, że ponad 60 proc. lokali kupowanych jest za gotówkę, której w okresie niskich stóp procentowych na rynku nie brakuje. Kwartalnie na nowe mieszkania w największych miastach Polacy wydają obecnie ok. 4 mld zł.


Nierzadko nabywców znajdują mieszkania na pierwszych etapach budowy, znalezienie gotowego lokalu w dobrej lokalizacji dużego miasta może być trudne. Wiele mieszkań od deweloperów od razu trafia na rynek najmu, który szybko je chłonie. Polacy coraz częściej wybierają najem zamiast zamieszkiwania we własnym lokalu. Doceniają przede wszystkim łatwą możliwość zmiany miejsca zamieszkania i brak obowiązku zaciągania kredytu na wiele lat.


wykres


Dane GUS pokazują też, że rośnie nie tylko aktywność deweloperów, ale i inwestorów indywidualnych, którzy budują domy na własne potrzeby. Przez ostatni rok Polacy rozpoczęli budowę 93,6 tys. domów, to o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Rosnąca liczba pozwoleń na budowę (18 proc. rok do roku) sugeruje, że trend ten zostanie utrzymany i w kolejnych kwartałach liczba nowych budów nadal będzie rosła.


Źródło: Home Broker

18.10.2017


Tagi: budownictwo mieszkaniowe, deweloperzy, inwestycje


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE