QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Funt najtańszy od miesiąca, ale 5 zł wciąż realne

foto

Kurs funta spadł w środę do 4,77 zł i tym samym był on najtańszy od prawie miesiąca. W krótkim terminie spadki mogą być kontynuowane, ale jeszcze w tym roku notowania GBP/PLN powinny wrócić do poziomu 5 zł.


Trwa zła passa brytyjskiej walut. Funt, za którego jeszcze pod koniec września, po miesięcznym rajdzie w górę o 36 gr, płacono prawie 4,94 zł, dziś tanieje o ponad 2 gr i spada w okolice 4,77 zł. To nie tylko 9. spadek na 10 dni sesyjnych, ale też i najniższy kurs od prawie miesiące. I jak się wydaje to prawdopodobnie jeszcze nie koniec spadków. Aczkolwiek w perspektywie miesiąca należy się liczyć nie tylko z powrotem w okolice wrześniowych maksimów, ale nawet z atakiem na psychologiczny poziom 5 zł.


Od 28 września funt potaniał o 17 gr. Początkowo zniżka ta była zwykłą korektą wcześniejszego rajdu w górę o 36 gr, którą dodatkowo pogłębiał powrót obaw o konsekwencje brexitu dla brytyjskiej gospodarki, kilka gorszych raportów makroekonomicznych (m.in. słabszy od prognoz wzrost brytyjskiego PKB w II kwartale, spadek indeksu PMI dla przemysłu), a także niepewność polityczna wokół osoby premier May. Obecnie zaś kurs GBP/PLN w dół ściąga umacniający się do głównych walut złoty.


Obserwowana obecnie poprawa sentymentu do złotego, a także innych walut regionu (m.in. węgierskiego forinta), dobre nastroje na rynkach globalnych, a także krótkoterminowa tendencja spadkowa na GBP/PLN, każą spodziewać się jeszcze niższego kursu funta. Realne jest zejście do 4,7570 zł, czyli do połowy impulsu wzrostowego z okresu 28 sierpnia - 28 września br.


Przyszły tydzień może przynieść odwrócenie tendencji spadkowej na GBP/PLN. Notowania funta powinny wówczas znaleźć wsparcie ze strony licznie publikowanych danych z brytyjskiej gospodarki. Danych, które przypomną inwestorom o perspektywie listopadowej podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii.


Publikacja makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii w okresie 11-22.10.2017:

17.10: Inflacja CPI (wrzesień)

17.10: Inflacja PPI (wrzesień)

18.10 Stopa bezrobocia (sierpień)

18.10: Wynagrodzenia (sierpień)

18.10 Zasiłki dla bezrobotnych (wrzesień)

19.10 Sprzedaż detaliczna (wrzesień)


Utrzymująca się wysoka inflacja na Wyspach, przy jednocześnie dobrych danych płynących z tamtejszej gospodarki, powinno już w listopadzie zaowocować pierwszą od lat podwyżką stóp procentowych przez Bank Anglii. Zważywszy, że jednocześnie Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie spieszy się z podwyżkami stóp w Polsce, więc będzie to w średnim terminie wypychać notowania funta w górę. Najpierw w kierunku maksimum z poprzedniego miesiąca (4,9389 zł), a następnie ku poziomowi 5 zł.


Głównym ryzykiem dla takiego scenariusza są roszady na szczytach brytyjskiej polityki. Osiągnięcie poziomu 5 zł mogłoby też opóźnić podwyższenie jeszcze w październiku przez agencję S&P ratingu Polski, a całkowicie go wykluczy zmiana retoryki RPP na bardziej "jastrzębią".


O godzinie 14:30 kurs GBP/PLN testował poziom 4,7738 zł.


Autor: Marcin Kiepas, niezależny analityk


Źródło: materiały prasowe

11.10.2017


Tagi: rynek kapitałowy, giełdy, notowania, GPW, WIG, akcje, waluty, surowce


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZAINWESTUJ W KATOWICACH!

foto

GK Mostostal Zabrze oferuje nieruchomość w Katowicach przy ul. Lwowskiej 38...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

STUDIA PODYPLOMOWE

giełda

MWSLiT to istniejąca od 2001 r., specjalistyczna, niepubliczna...

KOWR WE WROCŁAWIU - NOWE OFERTY!

KOWR O/Wrocław prezentuje nieruchomości zabytkowe i grunty inwestycyjne, na które...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zapraszamy do warszawskiego showroomu Kinnarps w nowej odsłonie. Zaktualizowana...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...