QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Dane wrażliwe pacjentów na celowniku cyberprzestępców

wykres


Aż 26% wszystkich incydentów bezpieczeństwa w drugim kwartale 2017 roku dotyczyło sektora medycznego – podaje najnowszy McAfee Labs Threats Report: September 2017. Raport zwraca też uwagę na wirusa Faceliker, który odpowiedzialny jest za 67% wzrost liczby próbek złośliwego oprogramowania w obszarze mediów społecznościowych.


Po sześciu kwartałach, w których zdecydowanym „liderem” w liczbie ujawnionych incydentów bezpieczeństwa był sektor publiczny, w drugim kwartale bieżącego roku na pierwsze miejsce ze wskaźnikiem na poziomie 26% wysunęła się branża medyczna. Tendencja wzrostowa rozpoczęła się serią ataków ransomware w szpitalach na całym świecie w pierwszym kwartale 2016 roku, które sparaliżowały kilka oddziałów, powodując realne kłopoty m.in. związane z przymusem odłożenia zaplanowanych operacji.


– Nieważne, czy fizyczne, czy cyfrowe – wszystkie ataki skierowane na służbę zdrowia przypominają, jak ważne są wrażliwe dane osobowe gromadzone przez ten właśnie sektor i ich właściwa ochrona. Wprowadzenie jeszcze silniejszych polityk bezpieczeństwa staje się kluczowym wyzwaniem dla całej branży, która musi zapewnić bezpieczeństwo danych pacjentów – mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w McAfee Poland.


II kwartał 2017 to również duży wzrost ataków na Facebooka, głównie z udziałem wirusa Faceliker. Trojan, który infekuje przeglądarkę internetową użytkownika i przechwytuje „polubienia” oraz promuje treści bez wiedzy i zgody właściciela konta, stanowił nawet 8,9% z 52 milionów wszystkich nowo wykrytych próbek złośliwego oprogramowania. Trojan przynosi cyberprzestępcom profity, ponieważ dodatkowe fałszywe kliknięcia sprawiają, że artykuł, wideo, witryna lub reklama stają się popularniejsze i budzą większe zaufanie.


- Faceliker wykorzystuje coraz częściej używane przez nas media społecznościowe i aplikacje oparte na komunikacji i przy ich pomocy sprytnie nami manipuluje – komentuje Vincent Weafer, wiceprezes McAfee Labs. – Innymi słowy cyberprzestępcy mogą bez naszej wiedzy wpływać na to, jak postrzegamy rzeczywistość. Wystarczy, że złośliwe oprogramowanie w imieniu naszych znajomych polubi lub wypromuje newsa lub aplikację, co sprawi, że staną się bardziej popularne i akceptowane.


Źródło: McAfee

09.10.2017


Tagi: dane pacjentów, cyberprzestępcy


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZAINWESTUJ W KATOWICACH!

foto

GK Mostostal Zabrze oferuje nieruchomość w Katowicach przy ul. Lwowskiej 38...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

STUDIA PODYPLOMOWE

giełda

MWSLiT to istniejąca od 2001 r., specjalistyczna, niepubliczna...

KOWR WE WROCŁAWIU - NOWE OFERTY!

KOWR O/Wrocław prezentuje nieruchomości zabytkowe i grunty inwestycyjne, na które...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zapraszamy do warszawskiego showroomu Kinnarps w nowej odsłonie. Zaktualizowana...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...