QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Rynek najmu: Najniższy poziom pustostanów we Wrocławiu, Warszawie i Łodzi

wykres


Średni okres pustostanu w przypadku mieszkań na wynajem w Polsce to jedynie 14 dni w skali roku. Jednocześnie ceny najmu sukcesywnie rosną. Według ekspertów są to najważniejsze czynniki wpływające na coraz większą atrakcyjność inwestycji w mieszkanie na wynajem.


Pomimo zwiększonego popytu na mieszkania inwestycyjne, a także wzrastającej liczby mieszkań oferowanych na wynajem, zakup lokalu pod najem wciąż pozostaje jedną z najbardziej opłacalnych form inwestycji. Według danych Grupy Mzuri – lidera w zakresie zarządzania najmem w Polsce – średni poziom pustostanów w Polsce na koniec sierpnia 2017 wyniósł jedynie 4,1 proc., co daje 2 tygodnie w skali roku. Dla porównania, w roku 2016 średni poziom pustostanów w Polsce kształtował się na poziomie 6,4 proc., co daje 23 dni. – Kupno mieszkania na wynajem jest jedną z najzyskowniejszych obecnie form inwestycji kapitału. W Polsce w wynajmowanych lokalach mieszka już ponad 2 mln osób. Szacujemy, że w 2017 roku liczba osób korzystających z tej formy mieszkania wzrośnie o kolejne 200 tys. najemców. Między innymi z tego względu sukcesywnie zmniejsza się średni roczny poziom pustostanów w Polsce – komentuje Artur Kaźmierczak, prezes zarządu Mzuri Investments.


Najniższy poziom pustostanów w dużych miastach eksperci z Grupy Mzuri odnotowują aktualnie we Wrocławiu (1,1 proc. czyli zaledwie 4 dni rocznie), w Warszawie (3,4 proc. co daje 12 dni w skali roku) i w Łodzi (4,2 proc. czyli 15 dni w skali roku). Najwyższy – prawie 8 proc. czyli 29 dni rocznie występuje na Śląsku. Dla porównania, w 2016 r. poziom pustostanów we Wrocławiu wyniósł średnio 2,5 proc. (co daje 9 dni); w Warszawie 4,8 proc. (17 dni); a na Śląsku 8,8 proc. (czyli 32 dni). – Warto odnotować, że najwyższy poziom pustostanów w Polsce, to wciąż mniej niż 1 miesiąc w skali roku, co oznacza, że przez ponad 11 miesięcy rocznie mieszkanie przynosi dochód – komentuje Kaźmierczak.


Kolejnym elementem wpływającym na atrakcyjność inwestycji w mieszkanie na wynajem jest sukcesywny wzrost cen najmu. Średni koszt wynajmu mieszkania w dużym mieście w Polsce w II kwartale 2017 wyniósł 1254 zł. W drugim kwartale zeszłego roku było to 1214 zł. – Wzrost cen najmu o 3,2 proc. w II kwartale 2017 w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego odzwierciedla zainteresowanie, jakim cieszy się obecnie rynek najmu w Polsce. Według naszych prognoz popyt na mieszkania będzie się sukcesywnie zwiększać, ale wzrastać będzie też liczba mieszkań oferowanych na wynajem. W skali kraju czynniki te będą się równoważyły – ocenia Kaźmierczak. Największy przyrost cen najmu w roku 2017 Grupa Mzuri odnotowała we Wrocławiu (aż o 8 proc. w porównaniu do roku ubiegłego), w Gdańsku (wzrost o 6,4 proc.) i w Łodzi (wzrost o 4,3%), najniższy w Krakowie (o ponad 2 proc). Ceny najmu spadły tylko na Śląsku (o 3 proc.) i w Poznaniu (o 0,2 proc.).


Wbrew obiegowym opiniom także windykacja nie musi być problemem. Mzuri deklaruje, że poziom czynszów nieopłaconych w miesiącu, za który opłata jest należna kształtuje się zawsze na poziomie zdecydowanie poniżej 1 proc., a w końcu opłacane jest praktycznie 100 proc. należnych właścicielowi kwot. – Kluczem do sukcesu jest jednak selekcja najemców i szybkie reagowanie na opóźnienia – komentuje Kaźmierczak.


Inwestycja w mieszkanie na wynajem może przynieść zwrot nawet od ok. 6 do 8 proc. w skali roku. Eksperci z Mzuri podają, że najlepsze zwroty, spośród miast które Grupa Mzuri obsługuje, przynoszą inwestycje w lokale na Śląsku i w Łodzi. Nieco niższy: od 5,0 - 5,5 proc. zwrot rocznie dają inwestycje w centrach największych miast (Warszawa, Kraków), ich plusem jest jednak stabilny wzrost wartości nieruchomości.Grupa Mzuri działa na rynku od 1998 roku. W skład Grupy wchodzi Mzuri – największa w Polsce firma specjalizująca się w zarządzaniu najmem mieszkań, domów i lokali użytkowych; Mzuri Investments, która kompleksowo wspiera swoich klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem oraz Mzuri CFI – crowdfundingowe spółki celowe realizujące projekty inwestycyjne. Mzuri zarządza już 3000 mieszkań, obsługuje 2000 klientów, a zarządzany majątek przekracza wartość 750 mln zł. Mzuri Investments, która kompleksowo wspiera swoich klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem, pomogła kilkuset klientom nabyć około 750 mieszkań.Źródło: Mzuri

09.10.2017


Tagi: mieszkania, najem, pustostany


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE