QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Polska – Rynek biurowy I połowa 2017

wykres


Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce przekroczyły 9,6 mln m kw. na koniec czerwca 2017 r. – wynika z najnowszego raportu Knight Frank, który naświetla sytuację na największych rynkach biurowych. W Warszawie i sześciu głównych rynkach regionalnych zasoby biurowe po I półroczu zbliżyły się już do 9 mln m kw., podczas gdy w budowie pozostawało 1,6 mln m kw. Eksperci Knight Frank komentują sytuację w największych miastach.


Polska – Rynek biurowy I połowa 2017


Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku Knight Frank:

- Dobra sytuacja gospodarcza Polski i warunki sprzyjające otwieraniu nowych biznesów znajdują odzwierciedlenie w kondycji rynku nieruchomości biurowych. W I połowie 2017 roku było to widoczne m.in. w niesłabnącym popycie na powierzchnię biurową w całym kraju i rosnącej aktywności deweloperów na niemal wszystkich kluczowych rynkach biurowych. W Polsce, w największych miastach, buduje się obecnie ponad 1,6 mln m kw. powierzchni biurowej, z czego prawie 600.000 m kw. zostanie oddane do użytku już w II półroczu 2017 roku.


Monika Sułdecka-Karaś, Dyrektor Regionalny i Partner w Knight Frank:

- Stolica Małopolski jest drugim po Warszawie największym rynkiem biurowym w kraju. Niedawno całkowite zasoby biurowe Krakowa przekroczyły milion metrów kwadratowych. W samym I półroczu wybudowano 81.000 m kw., natomiast wynajęto więcej, bo prawie 100.000 m kw. To aż 70% średniego rocznego popytu z ostatnich czterech lat. Firmy jak widać chcą się tu rozwijać. Atrakcyjność Krakowa potwierdza jego awans na 8. pozycję w rankingu Tholons 2017, który obejmuje najbardziej sprzyjające inwestycjom miasta świata. W samej Europie Stolica Małopolski jest na 2. miejscu.


Marta Mądry, Leasing Manager, Knight Frank:

- Wrocław oferuje prawie 900.000 m kw. powierzchni biurowej. Nowe biura cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu pierwszych dwóch kwartałów wynajęto prawie 92.000 m kw., czyli o 75% więcej niż w analogicznych okresie 2016 roku. Wskaźnik absorpcji netto w pierwszym półroczu wyniósł ponad 55.000 m kw. Dzięki temu niewiele powierzchni – 8,5% - we wrocławskich biurowcach pozostaje do wynajęcia.


Więcej informacji w raporcie: Polska – Rynek biurowy I połowa 2017


Źródło: Knight Frank

06.09.2017


Tagi: rynek biurowy, raport