QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Comarch – wyniki finansowe za drugi kwartał 2017

wykres


Grupa Comarch opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe za drugi kwartał 2017 r. Przychody ze sprzedaży wyniosły 249 mln złotych i były niższe o 8,9 proc. od osiągniętych w analogicznym okresie rok temu. W drugim kwartale Grupa wypracowała 6 mln zł. zysku netto, a zysk operacyjny wyniósł 7 mln zł. Przychody ze sprzedaży oprogramowania i usług wyniosły ponad 232 mln zł i stanowią ok. 93 proc. całości biznesu.


W okresie sześciu miesięcy 2017 roku przychody ze sprzedaży Grupy Comarch wyniosły 491 mln złotych i były niższe o 25,4 mln zł tj. o 4,9 proc. niż w analogicznym okresie rok temu. Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej w I półroczu 2017 r. był zbliżony do osiągniętego w pierwszym półroczu roku poprzedniego i osiągnął wartość 10,8 mln PLN. Wynik operacyjny osiągnął wartość minus 4,3 mln PLN. Na wynik finansowy duży wpływ miała działalność Grupy na rynkach zagranicznych. Ich udział w przychodach ogółem wyniósł 57,8 proc.


W I półroczu 2017 roku największą część przychodów, czyli 109 mln zł. stanowiła sprzedaż do sektora telekomunikacji, przy czym odnotowała ona spadek (o 36 mln zł, tj. o 24,8 proc.) Natomiast klienci z sektora finanse i bankowość zakupili produkty i usługi o wartości 92,7 mln zł, wyższej od osiągniętej w analogicznym okresie roku poprzedniego o 24 mln zł, tj. o 35 proc.


Wzrost odnotowała także sprzedaż do klientów z sektora handel i usługi (wzrost o 2 mln zł, tj. o 2,6 proc.) oraz przemysł i utilities (wzrost o 3,6 mln zł, tj. o 5,8 proc.). Comarch poprawił również sprzedaż rozwiązań dla małych i średnich przedsiębiorstw z Polski o 5 mln zł, tj. o 10,1 proc.


W ciągu sześciu miesięcy nastąpił dalszy spadek przychodów ze sprzedaży do klientów z sektora publicznego (o 13,7 mln PLN, tj. o 37,7 proc.), co jest efektem utrzymującego się zastoju na rynku zamówień publicznych. Z kolei umocnienie się złotówki w 2017 roku przełożyło się na niższą wartość sprzedaży do klientów z sektora MSP z regionu DACH o 7,4 mln zł, tj. 12,8 proc.


- Sytuacja biznesowa w pierwszym półroczu 2017 roku potwierdziła, że utrzymywanie dywersyfikacji źródeł przychodów i różnorodności oferty jest korzystne dla stabilnego rozwoju działalności Grupy. Mimo przejściowego spadku przychodów ze sprzedaży nadal zamierzamy inwestować w rozwój firmy, m.in. poprzez rozwój nowych produktów i zdobywanie kolejnych rynków w obu Amerykach, Azji i Europie. We wszystkich tych obszarach chcemy zwiększać naszą obecność i dostarczać klientom wysokiej jakości informatykę. Rozbudowujemy siły sprzedażowe na rynkach zagranicznych, tylko w tym roku otworzyliśmy biuro w Japonii, Meksyku i Arabii Saudyjskiej. Stawiamy też pierwsze kroki w Afryce oraz Australii. Nie oznacza to, że stopniowo rezygnujemy ze sprzedaży w Polsce. Wręcz przeciwnie, mocno rozwijamy produkty z zakresu smart city oraz e-zdrowia, którymi mocno zainteresowane są polskie samorządy – mówi Konrad Tarański, wiceprezes Zarządu i dyrektor finansowy Comarch SA.


W 2017 roku spółka kontynuuje politykę inwestycji zarówno w rozwój nowych produktów IT, jak i rozbudowy infrastruktury.


– Zdajemy sobie sprawę, że skoro chcemy wzmacniać pozycję Comarch i nawiązywać współpracę z największymi firmami, rywalizować z konkurencją, to musimy rozwijać ofertę produktową. Dlatego z roku na rok wydatki na prace badawczo-rozwojowe rosną. W 2016 roku przekroczyły już 15 proc. przychodów ze sprzedaży i utrzymamy je w 2017 roku ¬– mówi Konrad Tarański.


Trwają inwestycje w rozbudowę własnej infrastruktury, rozpoczęte w poprzednich latach: w Krakowie powstaje budynek SSE7, który powinien zostać oddany do użytku w czwartym kwartale 2017 roku, a we francuskim mieście Lille realizowana jest inwestycja w kolejny ośrodek Comarch Data Center. Ogółem nakłady inwestycyjne w 2017 roku wyniosą ok. 100 mln. złotych.


Źródło: Comarch SA.

01.09.2017


Tagi: bank, wyniki finansowe, wyniki sprzedaży


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE