QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Rynek magazynowy w I połowie 2017 roku

wykres


Dane przygotowane przez analityków JLL pokazują, że za nami udane sześć miesięcy 2017 roku. Popyt brutto – uwzględniający przedłużenia istniejących umów – osiągnął poziom 1,719 mln m kw.. Na rynku pojawiło się ponad 715 tys. m kw. nowej powierzchni, dzięki czemu zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wyniosły 11,895 mln m kw.


Rynek magazynowy w I połowie 2017 roku


To już koleiny raport pokazujący, że rynek magazynów bije rekordy. Przez pierwsze pół roku wynajęto aż 1 719 mln m kw. hal. To o 372 tys. m kw. więcej niż w tym samym okresem poprzedniego roku. W pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku na nowe umowy przypadło 1 135 mln m kw. Najwięcej transakcji miało miejsce w Polsce Centralnej, na Górnym Śląsku oraz w Okolicach Warszawy. Tam klienci zapełnili – odpowiednio – 435 tys. m kw., 348,5 tys. m kw. i 318 tys. m kw.


– W ten sposób Polska stanęła na europejskim podium pod względem popytu netto, za Niemcami i Holandią. Tak wysoka aktywność najemców daje bardzo duże szanse na kolejny rekord – 3 mln m kw. popytu na koniec 2017 r. – wylicza Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych JLL w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL.


Główni odbiorcy hal

Głównymi odbiorcami hal są sieci handlowe. To do nich należało ponad 35 procent rynku w pierwszych sześciu miesiącach roku. 27 procent rynku zajęli operatorzy logistyczni, a jedną piątą lekka produkcja. Polska cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem międzynarodowych firm z branży e-commerce, która jest najbardziej perspektywiczna dla polskiego rynku magazynowego. Umowy na wynajem w pierwszym półroczu podpisały między innymi: Amazon, H&M czy Castorama.


Aktywni deweloperzy

Popyt ze strony najemców spotyka się z szybką reakcją deweloperów. W pierwszym półroczu tego roku oddano do użytku ponad 715 tys. m kw. nowej powierzchni, a w budowie jest kolejne 1,660 mln m kw. z czego 391 tys. m kw. powstaje na zasadach spekulacyjnych, czyli bez wiążących umów najmu.


Mniej pustostanów

Współczynnik powierzchni niewynajętej jest najniższy od 2007 roku. Ten wskaźnik stopniowo spada od końca 2013 roku – do 5,8 procent na koniec pierwszego półrocza tego roku. Jak podaje portal magazyny.pl, najwięcej wolnej powierzchni jest w Krakowie – 10,5 procent. Z kolei magazynów dostępnych od ręki nie ma w tak zwanych rynkach wschodzących, czyli na przykład w Opolu.


Czynsze nadal niskie

Stawki czynszów nadal utrzymują się na stabilnym, niskim poziomie, a o utrzymaniu dotychczasowych poziomów będzie decydowała konkurencja pomiędzy deweloperami. Dane analityków JLL pokazują, że dla najemców i przyszłych klientów rynku magazynowo-przemysłowego to idealny moment na negocjacje warunków umów czy poszukiwanie nowych powierzchni na wynajem.


Więcej informacji w raporcie:

Rynek magazynowy w I połowie 2017 roku


Źródło: Magazyny.pl/JLL

16.08.2017


Tagi: magazyny, obiekty przemysłowe, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE