QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
ford
Szukaj 

Nieodpowiedzialny prezydent. Ropa w okolicach 50usd za baryłkę

foto

Wydawało się, że drugi miesiąc wakacji upłynie na światowych rynkach finansowych względnie spokojnie, podobnie jak miało to miejsce w lipcu. W ciągu pierwszych kilku dni nowego miesiąca wiele wskazywało na to, że popyt z wakacji jeszcze nie wrócił, a podaż dopiero się na nie wybiera. Inwestorzy zapomnieli jednak, że prezydentem Stanów Zjednoczonych jest Donald Trump.


Wakacyjny nastrój niestety, jak to zwykle w życiu bywa, nie dotyczy wszystkich. Dyplomaci w ciągu ostatnich tygodni w pocie czoła pracowali i zastanawiają się jak postępować z Kim Dzong Unem i co zrobić, by powstrzymać dalszą eskalację napięcia geopolitycznego na Półwyspie Koreańskim. I udało się osiągnąć spory sukces, jakim bez wątpienia jest przegłosowanie na Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucji nakładającej na Pjongjang bolesne sankcje. To także o tyle istotne wydarzenie, że została ona uchwalona jednogłośnie. To oznacza, że zaakceptowały ją Chiny, do tej pory niechętne pogarszaniu stosunków z Koreańczykami, a także Rosja. Problemem okazał się jednak sam Donald Trump, który najwyraźniej ma ogromne problemy z powstrzymywaniem emocji. W bieżącej sytuacji pogrożenie Koreańczykom „furią, ogniem i potężną siłą, jakiej świat jeszcze nie widział” było, delikatnie mówiąc, bardzo nieodpowiedzialne. Nie dość bowiem, że nie przyniosło żadnego efektu, to właściwie pogorszyło sprawę, bo Pjongjang zaostrzył retorykę, grożąc atakiem nuklearnym w razie agresji. Kapitał zareagował natychmiast i na rynkach zapanował risk off. I choć dzień później Rex Tillerson uspokajał sytuację, to inwestorzy ewidentnie wzięli sobie do serca słowa Trumpa i postanowili zrealizować część zysków. Tym niemniej, jeżeli uda się prezydenta „uciszyć” i pozwoli się dyplomatom pracować, jest szansa, że ryzyko geopolityczne się zmniejszy, a podaż z rynków zniknie. Z drugiej strony hossa to wspinaczka po ścianie strachu, więc od czasu do czasu takie jednorazowe wydarzenia, pod warunkiem, że nie będą skutkowały realnymi efektami, mogą być w dłuższym horyzoncie dla rynku byka korzystne.


Trochę niespodziewanie notowania ropy naftowej, krok po kroku, zdobywając kolejne poziomy cenowe, przekroczyły na czwartkowej sesji wartość 50usd za baryłkę (gatunek WTI). Najważniejszym elementem wspierającym wartość „czarnego złota” były oczywiście regularnie nietrafione prognozy zmiany zapasów w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo przyrost wież wiertniczych nie jest tak duży jak oczekiwano. To spowodowało, że strona popytowa zyskała silne argumenty. Wyższa wartość ropy przełożyła się, niemal od razu, na wzrosty na rynku rosyjskim, brazylijskim i na umocnienie lokalnych walut. Naszym zdaniem trend umocnienia ropy może jeszcze potrwać, ale im bliżej będzie notowaniom surowca do 55$-60$ za baryłkę, tym coraz większą presję będzie wywierała podaż.


Autor: Szymon Juszczyk, Zarządzający Portfelami, RDM Wealth Management


Źródło: RDM Wealth Management

11.08.2017


Tagi: rynki finansowe, dane makroekonomiczne, gospodarka


DAWG

WROCŁAW - BIURA DO WYNAJĘCIA

foto

Zlokalizowany w rejonie wrocławskiego śródmieścia biurowiec Promenady ZITA oferuje do wynajęcia...

NOWOCZESNE POWIERZCHNIE PRZEMYSŁOWE

mieszkanie

CTPark Opole oferuje dla inwestorów nowoczesne powierzchnie przemysłowe na terenie strefy ekonomicznej...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej platformie elektronicznej...

STUDIA PODYPLOMOWE

giełda

MWSLiT to istniejąca od 2001 r., specjalistyczna, niepubliczna...

KUP BIURO! WROCŁAW-KRZYKI

mieszkanie

Na sprzedaż biuro o pow. 136,76 mkw na II p. w nowoczesnym budynku biurowym przy ul. Wałbrzyskiej 6 we Wrocławiu...

SPOTKANIA BIZNESOWE

DO WYNAJĘCIA W ŚRÓDMIEŚCIU WROCŁAWIA

giełda

Do wynajęcia hala z przeznaczeniem na cele produkcyjno-magazynowe przy ul. Góralskiej we Wrocławiu...

KOWR WE WROCŁAWIU - NOWE OFERTY!

KOWR O/Wrocław prezentuje nieruchomości zabytkowe i grunty inwestycyjne, na które...

KINNARPS - MEBLE

foto

Seria Space marki Kinnarps zaprojektowana przez Stefana Brodbecka (Brodbeck Design)...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...